Гетерогонія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Гетерогонія (від грец. heteros — інший та goe — походження) — в біології одна з форм вторинного чергування поколінь, при якій відбувається зміна статевих поколінь, які відрізняються одне від одного. Гетерогонія відрізняється від метагенезу, при якому статеве покоління чергується з нестатевим.

Гетерогонія — видове пристосування для відтворення потомства у різних умовах розвитку. При паразитизмі гетерогонія дає можливість використати переваги існування всередині тіла хазяїна та забезпечує максимальне збільшення кількості народжуваних особин, тим самим сприяючи більшому поширенню даного виду.

Види гетерогонії[ред.ред. код]

Розрізняють чергування:

1) роздільностатевого покоління з гермафродитним (наприклад, у круглого черва рабдітіса (Rhabdonema nigrovenosum);

2) роздільностатевих поколінь, які розвиваються з запліднених яєць, з поколіннями, які розвиваються з яєць, що не потребують запліднення — партеногенетично (наприклад, у деяких попелиць);

3) статевих поколінь, які відрізняються за будовою (наприклад, деякі метелики).

Найпростішим випадком гетерогонії є розмноження тварини, при якому не відбувається чергування двох різних поколінь, але одна і та сама тварина спочатку відкладає протягом певного періоду яйця без участі самців, а згодом запліднені яйця.

Приклади[ред.ред. код]

Різні покоління філоксери.

Гетерогонія зустрічається серед різноманітних тварин: у плоских та круглих червів, комах та ракоподібних.

Прикладом чергування гермафродитних поколінь з роздільностатевими є круглий черв рабдітіс (Rhabdonema nigrovenosum). Гермафродитне покоління цієї тварини паразитує в легенях жаби. Молоді черви, які розвиваються з яєць, переходять до кишечнику жаби та разом з неперетравленими рештками потрапляють у вологу землю. Тут вони швидко розвиваються у самців і самок, які є роздільностатевим поколінням. З запліднених яєць після зараження жаби розвивається гермафродитне покоління.

Другий вид гетерогонії поширений серед комах. Філоксера (Phyloxera) являє собою ряд безкрилих поколінь, які розмножуються партеногенетично, потім у жарку пору року з'являються крилаті, теж партеногенетичні покоління, які відкладають яйця, з яких розвиваються самці та самки. Після запліднення самки відкладають одне велике зимуюче яйце, яке дає початок новому ряду партеногенетичних поколінь.

Класичним прикладом даного розмноження є попелиці (Aphidae). Протягом літа у них розвиваються ряд безкрилих або крилатих поколінь, які без участі запліднення народжують живих малят. Восени на світ з'являється роздільностатеве покоління, відбувається запліднення та відкладаються зимувальні яйця. При сприятливих умовах, наприклад, в теплицях, партеногенетичне розмноження попелиць може продовжуватися декілька років поспіль, не змінюючись розмноженням за участі обох статей.

Гетерогонія у найпростішому вигляді спостерігається у коловерток (Rotatoria) та дафнід. Незапліднені яйця, так звані літні, відкладаються у теплу пору року та мають ніжну оболонку; запліднені відкладаються восени при настанні несприятливих зовнішніх умов, вкриті товстою оболонкою та називаються зимовими. Нерідко перші та другі являють собою різкі відмінності у своєму розвитку.

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]