Говардхан
Говардхан та Говардхана (санскр. गोवर्धन, govardhana IAST) — кам'янистий пагорб, розташований неподалік від міста Вріндавана в штаті Уттар-Прадеш.
У вайшнавізмі, Говардхана і навколишнє його територія вважається священною і є важливим місцем паломництва. Згідно з пуранами, понад 5000 років тому на цьому місці Крішна і Баларама проводили свої божественні ігри.[1] Пагорб Говардхана відіграє особливо важливу роль в традиціях кришнаїзму, зокрема в гаудія-вайшнавізмі де Крішні поклоняються як верховній іпостасі бога. Величезна кількість паломників відвідує Говардхан кожен рік. Вони роблять парікраму — обходять навколо Говардхана, граючи на музичних інструментах і співуючи кіртан або просто займаючись джапа медитацією.
У слова «Говардхана» є два основних значення. Дослівно го перекладається як «корови», і вардхана як «харчування». Інше значення слова го це почуття, а вардхана також може означати «збільшувати» — в традиціях Крішна-бгакті значення цього терміна часто дається як «те, що підсилює потяг почуттів до Крішни». Послідовники вайшнавізму вірять в те, що Говардхан має особистісну природу і благословляє людину збільшенням відданості. Вони вважають, що просто з причини знаходження в безпосередній близькості від пагорба Говардхана, почуття досягають духовної досконалості і відчувають блаженство.
Історія Крішни і Говардхана описується в «Бгагавата-пурані».[2] Індра розлютився на маленького Крішну через те, що той умовив місцевих жителів приносити жертви і поклоняться собі замість нього. Індра закликав хмари і влаштував безперервну зливу над усім регіоном Вріндавана, який тривав сім днів і ночей. Щоб захистити людей і тварин, Крішна підняв величезний пагорб Говардхану на мізинці лівої руки, і всі мешканці Вріндавана змогли сховатися під ним від дощу як під великим парасолькою. Зрештою Індра визнав свою поразку і створивши молитви Крішні, пішов у свою небесну обитель — планету Індралоку. Після цього пагорб Говардхана прославився у всіх трьох світах. Кожен рік вайшнави у всьому світі святкують в цей день фестиваль Говардхана-пуджа.
Місцеві жителі відзначають Говардхана-пуджу по-різному. Як правило вони влаштовують бенкет і здійснюють парікраму навколо Говардхана — у цей день по парікрама-Марго люди йдуть суцільним потоком і дуже важко пробитися, якщо треба просто перейти вулицю або йти у зворотному напрямку. Майже всі при цьому роблять кіртан — співають святі імена. Свято триває кілька днів і вдень та вночі чути вибухи петард і ракет.
- Anand, D. (1992), Krishna: the living god of Braj, Abhinav Publications [Архівовано 8 травня 2022 у Wayback Machine.], ISBN 8170172802
- Indian Express (January 11, 2010), «Mt Govardhan should be world heritage site»[недоступне посилання з липня 2019], Expressbuzz.com
- Електронна бібліотека ведичної літератури
- Бгагавата-пурана
- Про те як святкують Говардхана-пуджу в Індії [Архівовано 2 листопада 2007 у Wayback Machine.]
- Фото-галерея та опис Говардхана [Архівовано 14 вересня 2010 у Wayback Machine.]
- ↑ David L. Haberman, River of Love in an Age of Pollution: The Yamuna River of Northern India, Page 264 ISBN 0520247892
- ↑ Bhag-P 1.3.28 [Архівовано 23 січня 2013 у Wayback Machine.] 'Krishna Is the Source of All Incarnations'.