Пагорб

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Пагорб, штат Вашингтон
Юдейська пустеля

Пагорб, горб, пагорок, пригір — форма рельєфу, що піднімається над навколишньою поверхнею, але лише на обмеженій площі. Найчастіше горби мають чітко виражені вершини, хоча, у разі ескарпів та меси, пагорбом може називатися височина з плоскою поверхнею. Також часто пагорбами вважаються височини з похилими схилами, на відміну від скель, а інколи, для відрізнення від гір, вводиться поріг відносної висоти 200 м.

Утворення[ред. | ред. код]

Пагорби можуть природним чином виникати через:

Пагорби також можуть бути штучними, тобто через втручання людини:

Скеля Довбуша

Ерозія і рельєф[ред. | ред. код]

На пагорбах ерозія атакує все навколо (у всіх напрямках), тоді як у гірських районах вона впливає лише на два кращі напрямки (вниз, формування дендритних, деревоподібних структур хребта). Тому горбисті ландшафти зазвичай структуровані більш нерегулярно, ніж, наприклад, гірські хребти і більш пологі округлі. Посилення ерозії високих гір залишає за собою пагорби, тому гірська місцевість зазвичай є старою (стовбурний ландшафт) або утворює передгір'я на краю високих гір.

Іншими поширеними формами утворення є залишки меандрів і колишні прориви, які утворюють типові пагорби поселення в альпійському регіоні, скелі (залишки попереднього утворення), вулканічні та інші монолітні залишки твердих порід, а також викопні великі морени та інші невеликі післяльодовикові залишки.[1]

Військове значення[ред. | ред. код]

Пагорби надають велику перевагу армії, надаючи їй підвищену оглядову та вогневу позицію та змушуючи армію противника кидатися в гору, щоб атакувати форт або іншу позицію. Вони також можуть ховати сили за собою, дозволяючи силам ховатися на гребені пагорба, використовуючи цей хребет як прикриття та стріляючи в нічого не підозрюючих нападників, коли вони наближаються до вершини пагорба. З цієї причини звичайні військові стратегії зазвичай вимагають володіння високою позицією.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Визначення пагорба. redivivaedizioni (uk-UK) . Процитовано 10 березня 2024.