Гомосфера

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Шари Атмосфери.[1] (not to scale)

Гомосфера (від грец. όμός — однаковий та σφαῖρα — куля) — шар атмосфери планети, де зберігається постійний відносний вміст основних газових компонентів.

В атмосфері має відбуватися гравітаційний поділ газу, тобто кількість молекул важких газів має зменшуватись швидше, ніж легких при збільшенні висоти. Тому на значній висоті повинні переважати легкі гази. Але виявилось, що в атмосфері Землі до висоти 90-100 км відсутня дифузна рівновага газів. Відбувається інтенсивне перемішування повітря і тому до цієї висоти зберігається постійний відсотковий вміст основних газів атмосфери.

Основні компоненти гомосфери містяться практично у незмінних співвідношеннях (коливання становлять 0,004%) і на висотах до 60 км від земної поверхні існують у вигляді нейтральних молекул. Починаючи з висоти 60 км, зростає концентрація електронів та іонів.

Вище гомосфери розташована гетеросфера, у якій відносний склад повітря змінюється з висотою. Ці шари атмосфери умовно розділяють гомопаузою.

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Архівована копія. Архів оригіналу за 19 грудня 2005. Процитовано 30 серпня 2014.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання)

Джерела

[ред. | ред. код]
  • Проценко Г. Д. Метеорологія та кліматологія: навч. посіб. / Національний педагогічний ун-т ім. М. П. Драгоманова. — К. : НПУ ім. М. П. Драгоманова, 2008. — 266 с.: рис., табл.
  • Метеорологія і кліматологія / В. М. Кобрін, В. В. Вамболь, В. Л. Клеєвська, Л. Б. Яковлєв. — Навч. посібник. — Харків: Нац. аерокосм. ун-т «Харк. авіац. ін-т». 2006. — 77 с.