Лінія Кармана

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Шари Атмосфери.[1] (масштаб не збережено)

Лінія Ка́рмана — висота над рівнем моря, яка умовно приймається як межа між атмосферою Землі й космосом. Процес спуску природного чи штучного об'єкту нижче цієї лінії називається входженням в атмосферу.

Визначення лінії[ред. | ред. код]

Відповідно до визначення ФАІ, лінія Кармана проходить на висоті 100 км над рівнем моря[2].

Історія встановлення лінії[ред. | ред. код]

Назва походить від прізвища Теодора фон Кармана, американського ученого угорського походження. Він першим визначив, що приблизно на цій висоті атмосфера стає настільки розрідженою, що авіація стає практично неможливою, оскільки швидкість літального апарату, необхідна для створення достатньої підіймальної сили, стає більшою першої космічної швидкості. Тому, для досягнення більшої висоти необхідно користуватися засобами космонавтики.

Визначення лінії умовне, оскільки чіткої межі, за якою закінчується атмосфера й починається космос, не існує. Так, зовнішня частина земної атмосфери, екзосфера, тягнеться до висоти 10 тис. км і більше, на такій висоті атмосфера складається в основному з атомів водню, здатних залишити атмосферу.

Наприкінці 2018 року Міжнародна авіаційна федерація запропонувала знизити лінію Кармана до 80 км[2][3].

Досягнення лінії Кармана було першою умовою для отримання призу Ansari X Prize, оскільки це є основою для визнання польоту космічним.

Джерела[ред. | ред. код]

  1. http://www.srh.noaa.gov/srh/jetstream/atmos/layers.htm
  2. а б Експерти запропонували наблизити космос на 20 кілометрів до Землі. УНІАН. 03 грудня 2018. Процитовано 2019-07-03. 
  3. Statement about the Karman Line. World Air Sports Federation. 30 Nov 2018. Процитовано 2019-07-03. 

Посилання[ред. | ред. код]