Городоцьке братство

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Городо́цьке бра́тство (братство при церкві Іоанна Хрестителя) — національно-релігійна громадська організація православних руських (українських) шляхтичів м. Городок.

Історія[ред. | ред. код]

Засновано 1590 року навколо церкви Іоанна Хрестителя, тоді ж було прийняло статут на основі статуту Львівського Успенського братства. З моменту заснування братство за власний кошт утримувало школу і шпиталь.

У 1592—1593 роках виступало проти свавілля перемиського православного єпископа Михайла Копистенського і городоцького священика-намісника Григорія Попеля, які вважали братство єретичним.

Вплив Городоцького братства зріс настільки, що київський митрополит Михайло Рогоза в 1593 році запросив його членів до участі в Берестейському православному соборі. Братчки 1594 року брали участьу Берестейському православному соборі.

1611 року керівники братства Михайло Курилович, Гриць Маляр, Гриць Кунащик, Павло Захарчич, Іван Кравецький очолили виступ міщан за участь представників українського населення в магістраті.

Після Городоцької битви 1655 року між поляками та козаками місто значним чином постраждало. В результаті османської навали 1672 року майно братства разом з містом істотно постраждали. Після цього відбувається занепад православного братства в місті. Остаточно припинило своє існування на початку 1690-х років.

Джерела[ред. | ред. код]