Горішок (плід)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Горішки гречки звичайної (Fagopyrum esculentum Moench)

Горі́шок (лат. nucula) — у ботаніці — односім'яний нерозкривний плодик апокарпного плоду, з дерев'янистим перикарпом (наприклад, у жовтця) й інші дрібні односім'яні плоди (паракарпний у дим'янки, лізикарпний у гречки), а також ереми бурачникових і губоцвітних, і мерикарпії молочайних.[1][2]

Приклади рослин, плоди яких — горішки:

Багатогорішок[ред. | ред. код]

Складний плід, що складається з горішків, називається багатогорішок.[3] Багатогорішками є несправжні ягоди полуниці, суниці[4] й інших рослин — утворення, аналогічні ягодам за структурою, проте в розвитку яких бере участь не лише зав'язь, але й інші частини квітки (наприклад, квітколоже).

Плід шипшини (багатогорішок, горішки якого розташовуються в розрослому квітколожі, ввігнутому при дозріванні гіпантія) має спеціальну назву — цинародій.[5]

Горішок — псевдомонокарпій. Багатогорішок — апокарпій.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Лікарські рослини: енциклопедичний довідник / відповідальний редактор. А. М. Гродзінський. — Київ : Видавництво «Українська енциклопедія імені М. П. Бажана», Український виробничо-комерційний центр «Олімп», 1992. — 544 сторінки. — ISBN 5-88500-055-7.
  2. http://vseslova.com.ua/word/Горішок_(плід)-75624u Горішок (плід) у словнику
  3. Багатогорішок — сухий багатосім'яний апокарпій, що не розкривається (апокарпний генецій має кілька плодолистків, які не зростаються).
  4. Суниця — різновид багатогорішка із соковитим розрослим квітколожем.
  5. Цинародій — багатогорішок, плодики якого сидять усередині глечувато розрослого гіпантія (плодики — односім'яні частини апокарпіїв).