Громади Швейцарії

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Громади Швейцарії
Відомо також як:
нім. Gemeinden, фр. communes
італ. comuni, романш. vischnancas
Комуна Кільхберг у кантоні Цюрих, Швейцарія
Країна  Швейцарія
Тип Муніципалітет
Розташування Швейцарія
Знаходиться в Кантон або Округ
Кількість 2,136 (станом на 2023)
Кількість населення 32—376 990
Площа 0.32—439 км²
CMNS: Громади Швейцарії у Вікісховищі

Громада (нім. Gemeinde, Einwohnergemeinde або politische Gemeinde; фр. commune; італ. comune; романш. vischnanca) — одиниця найнижчого рівня в адміністративно-територіальному поділі Швейцарії. Кожна громада є частиною одного зі швейцарських кантонів, які утворюють Швейцарську Конфедерацію. У більшості кантонів громад також є частинами округів або інших субкантональних адміністративних одиниць.

Станом на січень 2023 року існує 2136 громад[1]. Чисельність їхнього населення коливається від кількох сотень тисяч (Цюрих) до кількох десятків людей (Каммерсрор, Бістер), а їхня територія становить від 0,32 км² (Ріва) до 439 км² (Шкуоль).

Історія[ред. | ред. код]

Витоки сучасної системи громад сягають часів Гельветійської Республіки. За Старої Швейцарської конфедерації кожне місто чи село надавало громадянство лише своїм жителям. Вони користувалися доступом до спільної власності, а в деяких випадках — додатковим захистом за законом. Крім того, міські міста та сільські села мали різні права та закони. Створення єдиного швейцарського громадянства, яке однаково поширювалося на жителів старих міст і їхніх орендарів і слуг, призвело до конфлікту. Заможніші селяни та городяни мали права на ліси, общинну землю та інше громадське майно, яким вони не хотіли ділитися з «новими громадянами», які загалом були бідними. Компромісне рішення, вписане в муніципальні закони Гельветської Республіки, діє й сьогодні. Було створено дві політично окремі, але часто географічно схожі організації. Перший — так званий муніципалітет, був політичною громадою, сформованою шляхом виборів, і її виборчий орган складався з усіх громадян-резидентів. Однак земля та власність громади залишилися у колишніх місцевих громадян, які були зібрані разом у Bürgergemeinde /буржуазію. В епоху посередництва (1803—1814), і особливо в епоху Реставрації (1814—1830), багато досягнень щодо єдиного громадянства були втрачені. Було скасовано багато політичних муніципалітетів і встановлено обмеження на здійснення політичних прав для всіх, крім членів Bürgergemeinde. В епоху Регенерації (1830—1848) ліберальні революції простих людей допомогли знову відновити деякі права в кількох кантонах. В інших кантонах Bürgergemeinden змогли зберегти владу як політичні громади. У місті Цюрих політичний муніципалітет відновився лише після Муніципального акту 1866 року[2].

Структура та обов'язки[ред. | ред. код]

Кожен кантон визначає повноваження та відповідальність своїх муніципалітетів. Це може включати надання послуг місцевого самоврядування, таких як освіта, медичні та соціальні послуги, громадський транспорт і збір податків. Ступінь централізації варіюється від одного кантону до іншого. Федеральна конституція захищає автономію громад у рамках, встановлених кантональним законодавством.

Зазвичай громади керуються виконавчою радою на чолі з президентом або мером. Законодавча влада здійснюється міськими зборами всіх громадян або радою громади, залежно від розміру громади та кантонального та муніципального законодавства. У деяких кантонах іноземцям, які прожили певний час у Швейцарії, також дозволено брати участь у муніципальній політиці. Як і на кантональному та федеральному рівнях, громадяни користуються політичними правами, зокрема прямими демократичними, у своїй громаді.

Кількість[ред. | ред. код]

У Швейцарії відносно велика кількість невеликих громад із населенням 1000 осіб або менше, особливо в сільській місцевості. Через зростаючі труднощі з наданням професійних державних послуг і пошуком волонтерів для політичних посад у малих громадах кантони зазвичай заохочують добровільне об'єднання громад. Це призвело до того, що з кінця 2010 року до початку 2019 року кількість громад скоротилася на 384[1].

Громади нумеруються Федеральним бюро статистики Швейцарії (див. Ідентифікаційний номер громади). Один або кілька поштових індексів (PLZ/NPA) можна призначити громаді або надати іншим громадам.

Населення Кількість громад
у 2004 році (%)[3]
>20 000 30 (1,1 %)
10 000–19 999 89 (3,2 %)
5000–9999 180 (6,6 %)
1000–4999 1025 (37,4 %)
500–999 555 (20,3 %)
<500 861 (31,4 %)
Загалом 2740 (100 %)

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б Institutionelle Gliederungen. Bundesamt für Statistik. Процитовано 12 червня 2019. 
  2. Bürgergemeinde німецькою, французькою та італійською // Історичний словник Швейцарії.
  3. Official list of Swiss municipalities, p. 17

Посилання[ред. | ред. код]