Густав Олаф Цедерстрьом

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Густав Олаф Цедерстрьом
Gustaf Olof Cederström
Gustaf Olof Cederström.jpg
File:Gustaf Cederström-signature.png
Ім'я при народженні Густав Олаф Цедерстрьом
Дата народження 12 квітня 1845(1845-04-12)
Місце народження Швеція м. Стокгольм, Швеція
Дата смерті 20 серпня 1933(1933-08-20) (88 років)
Місце смерті Flag of Sweden.svg м. Стокгольм, Швеція
Національність швед
Напрямок Історичний живопис

Густав Олаф Цедерстрьом (також Седерстрьом) (швед. Gustaf Olof Cederström; 12 квітня 1845 р., Стокгольм – 20 серпня 1933 р., Стокгольм) – відомий шведський художник, майстер історичного живопису.

Загальна характеристика[ред.ред. код]

Його відносять до представників т. зв. Дюссельдорфської художньої школи, де Цедерстрьом навчався під керівництвом свого земляка Фердинанда Фагерліна (швед. Ferdinand Julius Fagerlin) у 1867 р. (до цього здобував художню освіту в Стокгольмі в Августа Мальмстрьома (швед. August Malmström)).

Життєпис[ред.ред. код]

Народився в місті Стокгольм. Закінчив Упсальський університет. Спочатку обрав військову кар'єру, хоча не поривав з аматорським малюванням. Службу проходив у єгерському полку. Але бажання мати художню освіту не полишало. 1866 року вийшов у відставку поручиком, після чого присвятив власне життя творчості.

Художня освіта[ред.ред. код]

Художні навички як професіонал почав в Стокгольмі у художників Вінге та Августа Мальмстрьома (1829-1901). Художнє навчання продовжив в місті Дюссельдорф. Вважають, що художнє навчання шведський митець завершив в Парижі, відомому європейському художньому центрі. Працював в майстернях французьких митців Леона Бонна (1833-1922) та Жана-Луї Мейсоньє (1815-1891). Мейсьньє якраз і уславився створенням поверхневих, костюмованих картин з французького 18 століття доби рококо, трактованих як побутові сцени ( «Мушкетер», «Поет», «Слуга подав листа»). Живописна техніка Цедерстрьома не така поверхнева, як у Мейсьньє, але не досягла насичених кольорів творів Бонна.

Жив і працював в Парижі. Здійснив подорож до Італії заради знайомства з її мистецькими скарбами минулого. Декілька років прожив в Римі та у Флоренції. Повернувся в рідний Стокгольм, де з 1878 року був членом Королівської академії мистецтв Швеції.

Цедерстрьом уславився своїми картинами, присвяченими історичним подіям часів короля Карла ХІІ. На одній з його картин зображені Карл XII та гетьман Іван Мазепа після поразки в битві під Полтавою. Це, однак, не завадило обом увійти у пам'ять обох народів ( українського і шведського ) і — отримати славу.

Вибрані твори[ред.ред. код]

  • «Траурна процесія з тілом Карла ХІІ»
  • «Давид і Голіаф »
  • « Армія порятунку »
  • « Хрещення шведів»
  • « Магнус Стенбок в Мальмьо »
  • «Карл XII та Іван Мазепа після Полтавської битви », різні варіанти
  • «Перемога шведів над московитами під містом Нарва»

Галерея[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]


Використано матеріали англійської, російської та шведської Вікіпедій.

Літератра[ред.ред. код]

  • The history of modern painting. - London, 1907. - Volume 4. - P. 197.
  • Axel L. Romdahl: Gustaf Cederström. - Stockholm, 1935.
Персоналії Це незавершена стаття про особу.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.