Гірськолижний туризм

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Вільний рух каблуків під час підйому є визначальною характеристикою гірськолижного туризму. Після досягнення вершини гори або іншого пункту призначення п’яткові частини спеціальних туристичних кріплень фіксуються таким чином, що лижі ведуть себе як звичайні гірські лижі під час зазвичай тривалого спуску.
Позначена траса підйому попереднього лижного туру на Вільдшпітце (3,768 м) у Тіролії в Австрії. Маршрут пролягає через льодовик Ташахфернер, при цьому альпіністи зробили обхід навколо ділянки з відкритими тріщинами (посередині).
Спуск з гори в Швейцарії за майже ідеальних умов, тобто снігу та сонця. Навпаки, залежно, наприклад, від місцевої погодної історії, альпіністам також доведеться боротися з раніше розталим і знову замерзлим глибоким снігом, що може бути дуже виснажливим, особливо для менш досвідчених лижників.

Гірськолижний туризм — це катання на лижах по пересіченій місцевості на немаркованих або непатрульованих ділянках. Подорож, як правило, здійснюється поза трасами та за межами гірськолижних курортів і може тривати більше одного дня. Це схоже на катання на гірських лижах, але виключає використання підйомника або транспорту.

Гірськолижний туризм поєднує в собі елементи скандинавського та гірського лижного спорту та охоплює такі піддисципліни, як Telemark і randonnée. Визначальною характеристикою є те, що п'яти лижників «вільні» – тобто не прив’язані до лиж – для того, щоб забезпечити природне ковзання під час проходження та підйому по місцевості, яка може коливатися від ідеально рівної до надзвичайно крутої.

Лижний тур був прийнятий лижниками, які шукають новий сніг, альпіністами та тими, хто бажає уникнути високих витрат на традиційні гірські лижі на курортах[1]. Подорожі вимагають незалежних навичок навігації та можуть включати пошук маршруту через потенційно лавинну місцевість. Тут є паралелі з пішим туризмом і подорожами по пустелі. Скі-альпінізм — це форма гірськолижного туризму, яка по-різному поєднує такі види спорту, як Телемарк, гірські та гірські лижі та альпінізм.

Історія[ред. | ред. код]

Серед піонерів гірськолижного туризму — Джон «Снігоступ» Томпсон, можливо, найперший сучасний лижний альпініст і плідний мандрівник, який використовував лижі, щоб доставляти пошту щонайменше двічі на місяць через крутий східний уступ Сьєрра-Невади до віддалених шахтарських таборів Каліфорнії та населені пункти. Його постачання почалися в 1855 році та тривали щонайменше 20 років[2]. Маршрут Томпсона довжиною 140 км знадобилося три дні та 48 годин назад з рюкзаком, який зрештою перевищив 45 кг пошти.

Сесіл Слінгсбі, один із перших європейських практиків, перетнув висоту 1.550 метрів Перевал Кейзер у Норвегії на лижах у 1880 році. Інші піонери включають Адольфо Кінда, Арнольда Лунна, Отторіно Меццалама, Патріка Валленсанта та Кіліана Жорнета Бургаду.

Обладнання[ред. | ред. код]

Гірські гірськолижні черевики, кріплення та лижні кошки. Червона пляма під носком є точкою кріплення, навколо якої повертається решта черевика під час кроку, що призводить до руху, схожого, але не ідентичного звичайній ходьбі людини – кінчик черевика завжди знаходиться на одному місці. висоти, тому що лижі рухаються, щоб ковзати на рівні снігової поверхні.

Стилі обладнання[ред. | ред. код]

  • Гірськолижне спорядження можна використовувати для гірськолижного туризму з додаванням знімної вставки для кріплення, що дозволяє вільно розгойдувати п'яту на підйомах.
  • Північний лижний туризм — це катання на лижах із кріпленнями, які залишають п’яти вільними весь час. Таким чином, скандинавським лижникам не потрібно перемикатися між режимами підйому та спуску, що може бути вигідним на гірській місцевості. Якщо говорити про легший і простіший кінець шкали, скандинавські лижі можуть бути вузькими та безкантовими біговими лижами для доглянутих доріжок або ідеальних снігових умов, які використовуються з черевиками, які нагадують м’які черевики або низькі черевики. Backcountry Nordic використовує більш важку установку, ніж традиційна скандинавська установка, але не така велика та важка, як повна установка Telemark.
  • Катання на лижах Телемарк належить до найважчого сегмента лижного спорядження для скандинавських видів спорту, призначеного для використання на крутій місцевості або на гірськолижних трасах.
  • Спорядження для альпийского туризму спеціально розроблене для гірськолижного туризму по крутій місцевості; спеціальне кріплення для альпійського туризму, в іншому дуже схоже на кріплення для спуску, дозволяє підняти п’яту для полегшення підйому, але зафіксувати її для повної підтримки під час спуску.

Допоміжні засоби для сходження[ред. | ред. код]

Для полегшення підйому можна використовувати різні пристрої. Фрикційні допоміжні засоби з малюнком «риб’яча луска», вибиті в центральній частині низу лиж, або липкий воск для лиж у центральній кишені використовуються на місцевості з низьким кутом нахилу або на гірській місцевості. Шкіри для лазіння використовуються, коли риб’яча луска або лижний віск не забезпечують достатнього зчеплення для катання на крутих лижах у гору. Лижні кішки можна прикріпити, коли умови особливо крижані або схил занадто крутий для скінів.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Volken, Martin; Schnell, Scott; Wheeler, Margaret (2007). Backcountry Skiing: Skills for Ski Touring and Ski Mountaineering. Mountaineers Books. с. 12. ISBN 978-1594850387.
  2. Ski touring: "Something Quite Special". Skiing. 22: 134—135. January 1970.

Посилання[ред. | ред. код]