Далецький Юрій Львович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search
Далецький Юрій Львович
Далецький Юрій Львович.JPG
Народився 16 грудня 1926(1926-12-16)
Чернігів, СРСР
Помер 12 грудня 1997(1997-12-12) (70 років)
Київ
Поховання Байкове кладовище
Громадянство
(підданство)
Flag of the Soviet Union.svg СРСР
Flag of Ukraine.svg Україна
Діяльність математик
Alma mater Київський національний університет імені Тараса Шевченка
Галузь математика
Заклад Київський політехнічний інститут
Вчене звання академік АН УРСР
Науковий ступінь доктор наук
Науковий керівник Крейн Селім Григорович
Член Національна академія наук України
Відомий завдяки: формула Далецького-Троттера про мультиплікативне представлення еволюційного інтеграла

Далецький Юрій Львович (*16 грудня 1926, Чернігів — †12 грудня 1997) — математик, академік АН України. Видатний вчений-математик, заслужений діяч науки і техніки України, доктор фізико-математичних наук, професор Навчально-наукового комплексу «Інститут прикладного системного аналізу».

Освіта та діяльність[ред.ред. код]

В 1946 році вступив на механіко-математичний факультет Київського університету, який закінчив в 1951 році. У 1962 році отримав ступінь доктора фізико-математичних наук у Московському Державному університеті. Після закінчення університету в 1951 році Ю. Л. Далецький став асистентом Київського політехнічного інституту, а з 1964 року — професором. Протягом 46 років Юрій Львович був пов'язаний з КПІ.

Наукова діяльність[ред.ред. код]

Автор 180 статей і книг. У 1957 році Ю. Л. Далецький почав вивчати зв'язки між операторними еволюційними рівняннями і функціональними інтегралами. Отримані результати ввійшли в його піонерську статтю, що стала основою його докторської дисертації.

Далецький і його учні узагальнили мультиплікативне подання, еволюційного оператора лінійних диференціальних рівнянь поширивши його на випадок нелінійних рівнянь і застосували його до функціонального інтегралам у просторі ветвящіхся траєкторій.

Важливим внеском Ю. Л. Далецького в розвиток теорії міри було визначення квазіміри в нескінченому просторі. В 60-х роках Далецький почав розвивати новий напрямок теорію стохастичних рівнянь на нескінченно мірних гладких різноманіттях, джерелами якої послужили теорія нескінченно мірних стохастичних рівнянь і геометрія Рімана.

В 80-х й 90-х роках Ю. Л. Далецький продовжував дослідження мір на нескінченно мірних різноманіттях. Їм був виявлений взаємозв'язок між логарифмічної похідної гладкої міри й розширеним стохастичним інтегралом.

Педагогічна діяльність[ред.ред. код]

Ю. Л. Далецький щедро ділився своїми великими знаннями зі студентами, учнями, співробітниками, а також з усім математичним співтовариством. Він мав неабиякий педагогічний дар. Його лекції завжди були дуже емоційними та неординарні. Вони демонстрували проблеми в дослідженнях і вказували шляхи їхнього вирішення.

Юрій Львович не тільки займався навчанням студентів і аспірантів. Він виховав ціле покоління викладачів, поставив на новий рівень викладання багатьох математичних курсів у Київському політехнічному інституті. Ю. Л. Далецький був керівником 30-ти кандидатських і консультантом 8-ми докторських дисертацій, членом редакційної колегії журналу «Methods of Functional Analysis Topology», починаючи з першого випуску (1995).

Джерела[ред.ред. код]