Дамара

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Дамара
Селяни дамара
Кількість105 000 (1998)
АреалНамібія Дамараланд
Близькі до:койсанські народи
Мованама
РелігіяЛютеранство, традиційні вірування

Дамара (дама, гірські дамара; самоназва:! Uinida; гереро: ozonduka; африкаанс: klippkaffer) — етнічна група на півночі центральної Намібії (Дамараленд), що говорить мовою нама. Основне заняття — скотарство. Помітно відрізняються від нама антропологічно (суть Негроїди).

Назва дамара походить від слова «негри» мовою нама (daman).

Походження дамара продовжує залишатися загадкою. На думку більшості дослідників дамара є одними з перших мешканців Намібії, поряд з бушменами, що жили тут до приходу готтентотів з півдня і банту з півночі. Проте поки неясно ні якою мовою говорили дамара раніше, ні коли й чому вони перейшли на мову готтентотів — нама. На основі дослідження лексики, передбачається, що раніше дамара говорили мовою гілки чу-кхвестаро-дамарської»), на яких зараз говорять частину бушменів Ботсвани і Намібії, після чого були нерівномірно намаїзовані. Якщо на півночі дамара говорять на відокремлених говірках (ч'акхой, л'ауб, сесфонтейн) мови нама, то в центральному регіоні їхня мова зазнала сильнішого впливу власне нама і входить тепер в центральну діалектну зону разом з діалектами самих нама.

З середини XVIII століття на землях дамара оселилися гереро, з якими вони жили мирно. На початку XX століття багато гереро були винищені, але і зараз їх досить багато серед дамара. Традиційно виділяються племена (! Haoti), ділення на які не збігаються з діалектним поділом. У районі Віндгука і на схід територія дамара перетинається з нама.

Примітки

[ред. | ред. код]

Посилання

[ред. | ред. код]