Бушмени

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Бушмени
Sān
Кількість ~90 000
Ареал Ботсвана Ботсвана: 45 тис. чол.
Намібія Намібія: 33 тис. чол.
Ангола Ангола: 33 тис. чол.
ПАР ПАР: 7,5 тис. чол.
Замбія Замбія: 1,5 тис. чол.
Зімбабве Зімбабве: 0,5 тис. чол.
Близькі до: готтентоти
Мова різні койсанські мови
Релігія традиційні вірування, християнство

Бушме́ни (нід. Bosjesmannen) або сани (нама Sān) — народ на Півдні Африки (Намібія, Ботсвана, Ангола, Зімбабве, Південно-Африканська Республіка, а також Танзанія). Разом із готтентотами виділяються в південноафриканську (капоїдну) расу, яка перша з існуючих розійшлася з предками інших популяцій сучасних людей.

Чисельність, розподіл на групи і мови[ред. | ред. код]

Загальна чисельність становить близько 90 тисяч осіб. Поділяються на багато груп: кунг, конг (маконг), кхомані, ква тощо. Розмовляють бушменськими мовами койсанської родини мов; поширені також англійська та африканс.

Історія, господарство і культура[ред. | ред. код]

Вважається, що бушмени є автохтонним населенням Південної і Південно-Східної Африки. Їм належить вілтонська археологічна культура 6—1 тис. до н. е. Наприкінці 1 тис. до н. е. — початку 1 тис. н. е. народи банту зайняли більшість території їхнього проживання. У XVI—XIX ст.ст. були відтиснені народами банту у пустелі Південної Африки. Велика частина бушменів була знищена народами банту і пізніше європейськими загарбниками.

Бушмени — неперевершені знавці пустелі, здатні вижити в ній протягом довгого часу. Більшість дотримується традиційних вірувань, хоча також є і християни.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Африка: энциклопедический справочник. Т.1. Москва. «Советская энциклопедия». 1986. -672с. с.386-387.

Посилання[ред. | ред. код]