Данішмендиди

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Данішмендиди
Дата створення / заснування 1071[1]
Столиця Сівас
Час/дата припинення існування 1178[1]
Мапа розташування
Володіння Данішмендідів до 1097 року

Данішмендіди (тур. Danişmendliler) — туркменська династія у Східній Анатолії, заснована 1071 року Данішмендом Газі після битви при Манцикерті та знищена сельджуками 1176 року. 1134 багдадський халіф аль-Мустаршид подарував Данішмендідам титул малік.

Історичний нарис[ред. | ред. код]

Зосереджені первинно навколо Сіваса, Данішмендіди згодом підкорили Токат, Сіс, Ельбістан і Неокесарію; далі їхні володіння сягали на заході Анкари й Кастамону, та на півдні Малатьї. На початку XII століття Данішмендіди були конкурентами Румського султанату, а також боролись із хрестоносцями.

Про засновника династії Данішменда Газі є мало достовірної інформації. Його ім'я Данішменд[2] перською означає «вчений». Данішмендіди закріпились в Анатолії після битви при Манцикерті, в якій сельджуки розгромили військо Візантійської імперії. Данішменд Газі використав у своїх інтересах династичну боротьбу сельджуків після смерті султана Сулаймана I (1086), щоб установити свою власну династію. Столиця розміщувалась, імовірно, спочатку в Амасьї.

Під час Першого хрестового походу Газі Гюмюштекін опинився просто на шляху хрестоносців. 1097 року він опинився на стороні, що зазнала поразки у битві при Дорілеї, проте 1100 року зумів узяти в полон Боемунда I. Продовживши кампанію, він пішов на південь і 1103 року взяв Малатію.

1130 року Боемунд II Антіохійський намагався допомогти вірменській Кілікії, але був убитий у битві з Еміром Газі, сином Гюмюштекіна. Він помер 1134 року, а його син і наступник Мухаммад не мав військового духу своїх батька й діда. Після смерті Мухаммада (1142) володіння Данішмендідів були розділені між двома його братами, Якуб-Арсланом (Яги-басаном), який утримав за собою титул «малік» та керував із Сіваса, та Айн ад-Діном, який правив у Малатьї.

1155 року сельджуцький султан Килич-Арслан II напав на Якуб-Арслана, який звернувся по допомогу до мосульських емірів, Зенгідів. Однак, 1174 року Килич-Арслан II напав на Сівас, убив там останнього Данішмендіда Зу-н-Нуна та захопив його володіння. За чотири роки Данішмендіди в Малатьї також зазнали поразки, а їхні землі були приєднані до Румського султанату.

Правителі держави Данішмендідів[ред. | ред. код]

У Сівасі:

У Малатьї:

Література[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б Encyclopædia Britannica
  2. dānishmand — сельджуцьке прізвисько, що дало ім'я династії