Перший хрестовий похід

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Перший Хрестовий похід
Частина Хрестових походів
1099jerusalem.jpg
Здобуття Єрусалиму як найбільше досягнення походу
Дата: 1096-1099
Місце: Близький Схід (Анатолія, Левант, Палестина)
Результат: Перемога хрестоносців
Територіальні зміни: Створено Єрусалимське королівство та інші держави хрестоносців
Сторони
Хрестоносці:
Мусульмани:
Командувачі
Урбан II

Готфрід Бульйонський
Раймунд IV Тулузький
Етьєн II де Блуа
Балдуїн I Булонський
Євстахій III
Роберт II Фландрський
Адемар Монтейльський
Гуґо Великий
Роберт III Нормандський
Боемунд I Тарентський
Танкред Тарентський
Олексій I Комнін
Татікій
Мануїл Вутуміт
Гульельм Ембріяко
Костандін I
Володимир ІІ Мономах

Килич-Арслан_I

Яги-Сіян
Кербога
Шамс-аль-Малюк Дукак (араб. شمس الملوك أبو نصر دقاق‎)
Факр-аль-Малік (араб. فخر الملك‎)
Данішменд Газі
Іфтіхар-ад-Дауля
Аль-Афдаль Шаханшах (араб. الأفضل شاهنشاه بن بدر الجمالي‎)

Військові сили
Хрестоносці:

~ 42,000-62,000 вояків

Візантія:
~ 2 тис. вояків

Невідомо
Захоплення Єрусалима під час Першого хрестового походу

Пе́рший хресто́вий похі́д (1096—1099) — військова експедиція християнської Європи, яка ставила за мету відвоювати Святу землю, захоплену мусульманами у Леванті, результатом якої стало звільнення Святого Міста Єрусалим у 1099 році. Похід ініціював у листопаді 1095 папа Урбан II у відповідь на заклик візантійського імператора Олексія I Комніна допомогти в боротьбі проти вторгнення армії Сельджуків з Анатолії. Невдовзі, після початку головною метою кампанії стало повернення під християнську владу Святого міста Єрусалим та Святої Землі, а також визволення східних християн з-під ісламського панування.

Під час походу селяни та лицарі з багатьох країн західної Європи переправилися спочатку до Константинополя, а потім в напрямку Єрусалима. Хрестоносці висадилися поблизу Єрусалима, розпочавши його облогу, та здобули місто в липні 1099, після чого відмовилися повернути Єрусалим під контроль Візантійської імперії, заснувавши натомість власну державу — Єрусалимське королівство. Окрім того, було засновано інші держави під орудою хрестоносців — графство Триполі, Антіохійське князівство та Едеське графство.

Перший хрестовий похід розпочав низку військових кампаній християнських держав проти мусульманського завоювання, а також став першим серйозним кроком до відновлення міжнародної торгівлі, замороженої з часу падіння Західної Римської імперії 476.

Причини[ред. | ред. код]

У 1071 році візантійська армія під командуванням Романа IV Діогена зазнала поразки від султана турків-сельджуків Алп-Арслана в битві біля Манцикерта, це спричинило позбавлення імператора влади і початок громадянської війни у Візантійській імперії, що тривала до 1081 року. Громадянська війна дозволила сельджукським військам окупувати значну частину Анатолії, де ними була створена нова держава зі столицею в місті Нікея, її вони здобули в 1075 році.

Однак на початку 1090-х, мусульманський світ відчував нестачу вождів та потерпав від міжусобиць після майже одночасної смерті всіх тогочасних лідерів.

У березні 1095 на собор в П'яченці прибуло посольство Олексія I Комніна з проханням допомоги в боротьбі проти сельджуків.

28 листопада 1095 на соборі в Клермоні папа Урбан II закликав до хрестового походу проти сельджуків, які захопили Святу Землю і шляхи паломництва в Малій Азії.

Папа Урбан II обрав 15 серпня 1096 датою початку походу, хоча ще раніше ам'єнським ченцем Петром Пустельником було зібране багатотисячне ополчення, переважно з селян і бідних лицарів Північної і Центральної Європи, що не мало ні коней, ні запасів продовольства і влаштовувало дорогою на Схід жорстокі єврейські погроми, розбоєм здобуваючи собі провіант. Більша його частина була перебита ще в Європі, а решта загинула в Малій Азії від рук сельджуків. Слідом за бідняками до Святої Землі попрямувало зібране по всій Європі лицарське військо, котре очолили імениті сеньйори, зокрема брати французького і англійського королів.

Ситуація в Європі[ред. | ред. код]

Більша частина Західної Європи перебувала у відносному спокої після хрещення саксів, вікінгів та угорців наприкінці X сторіччя. Проте колапс імперії Каролінгів призвів до появи цілого класу вояків, єдиним заняттями яких були міжусобні війни[1]. Насильство з боку лицарів періодично засуджувалося церквою, яка, урешті-решт запровадила «Мир та перемир'я Боже» (лат. Pax Dei, Treuga Dei), яке забороняло бойові дії в певні дні року. Водночас реформи папства призвели до конфлікту з імператором Священної Римської імперії. Папа Григорій VII схвалював війни проти імператора, підводячи під них теологічне підґрунтя. Використання лицарів в ім'я християнства стало політикою, прийнятною для папства, причому лицарі могли використовувалися не лише проти політичних ворогів, а також у боротьбі з Андалусією та, теоретично, з сельджуками на сході[2].

Наслідки для Близького Сходу[ред. | ред. код]

На Близькому Сході та в Малій Азії, після перемоги хрестоносців, поруч з Едеським графством та Єрусалимським королівством виникла ціла низка держав хрестоносців, таких як Мала Вірменія, Антіохійське князівство та графство Триполі.[3]

Усі вони проіснували недовго, оскільки новий порядок на Близькому Сході виявився нестійким. Потужні мусульманські країни такі, як Дамаський емірат, Каїрський халіфат та Сельджуцький султанат, дуже ревниво спостерігали за діями хрестоносців на Святій Землі. Згодом вони неодноразово робили спроби повернути території, які в них відібрали християни. Ця обставина також використовувалася папським престолом як привід для продовження хрестових походів. Після першого хрестового походу відбулися ще сім. Ця авантюра, жертвами якої стали сотні тисяч людей, тривала до середини XIII сторіччя.

Хронологія[ред. | ред. код]

1097 у Константинополі хрестоносці з'єднались з візантійською армією.

19 червня 1097 після більш ніж місячної облоги було здобуто місто Нікея.

3 червня 1098 після шестимісячної облоги лицарями-хрестоносцями завойовано місто Антіохія, що перебувало під владою турків-сельджуків. Місто було розграбоване, а тисячі мусульман вбиті.

7 червня 1099 — війська хрестоносців під керівництвом герцога Нижньої Лотарінгії Годфріда Бульйонського підійшли до стін Єрусалима і почали його облогу, а 15 липня взяли штурмом Єрусалим і вирізали майже всіх мусульман і євреїв (близько 40 тисяч) та спалили мечеті і синагоги.

Після цього було засновано головну державу хрестоносців — Єрусалимське королівство, першим правителем якого став герцог Нижньої Лотарингії Готфрід Бульйонський, взявши собі титул «заступника Гробу Господнього».


Після цього було здійснено ще 7 походів. Наприкінці ХІ сторіччя на Середньому та Близькому Сході посилився мусульманський вплив. Іслам набув великого значення і в Єрусалимі. Це викликало гнівну реакцію Папи Римського, який ініціював перший хрестовий похід.


Ще 1071-го року військо християн зазнало серйозної поразки від мусульман під Манцикертом у Східній Анатолії. Гнів Папи Римського викликала й вістка зі Святої Землі про те, що благочестиві паломники-християни нібито піддаються знущанням з боку «нехристів». Папа Римський Урбан Другий (близько 1042—1099) вирішив скористатися церковним собором в Клермоні, що відбувся в листопаді 1095-го року, аби закликати до «збройного паломництва» в Єрусалим. При цьому він не скупився на слова, яскраво змальовуючи всі жахіття, які переживають нещасні християни в Палестині.

«Народ проклятий, чужоземний, далекий від Бога, виродки, серце і розум яких не вірить у Бога, які напали на землі тих християн, спустошивши їх мечами, пограбуваннями та вогнем, а мешканців забрав до себе в полон чи умертвив, церкви ж Божі або зрівняв із землею або ж обернув на своє богослужіння… Хто ж має обов'язок помститися за це й вихопити з їхніх рук награбоване, як не ви. Вас спонукають до подвигів предків велич і слава короля Карла Великого та інших ваших правителів. Особливо до вас має взивати свята гробниця спасителя й Господа нашого, котрою володіють нині нечестиві народи… Єрусалим — пуп землі, країна, що квітне, він як райський сад за чарівністю своєю… І це царське місто, яке лежить у центрі світу, захоплене тепер ворогами Господа, загарбане тими, хто не знає істинного Бога, та став святилищем поганців».[джерело?]

Облога Антіохії[ред. | ред. код]

Очевидно, що Папа Римський все дещо перебільшив. Фактом, однак, залишається те, що мусульманські правителі Єрусалима справді стягували плату «за вхід» до міста. Християнським прочанам така ситуація видавалася принизливою. Тим більше, що в Єрусалимі руйнувалися святі місця та знищувалися пам'ятки християнства.

Покласти край такому становищу — саме такою була мета першого хрестового походу. 1096-го року близько 300 тисяч європейських лицарів у надії на багату здобич вирушили до Святої Землі. Бойовий дух учасників хрестового походу Папа Римський Урбан Другий намагався підтримати ще й тим, що обіцяв відпустити всі гріхи — й ті, що були скоєні в минулому, й ті, що будуть скоєні в майбутньому.

Руйнування Єрусалима хрестоносцями[ред. | ред. код]

Тим не менш, кривава ціна, яку хрестоносцям (їх так прозвали за хрести, нашиті на плащі) довелось заплатити по дорозі до Єрусалима, була дуже високою. Лицарі постійно натрапляли на засідки, їм весь час доводилося відбиватися від зграй розбійників. Та й нестерпна спека погіршувала становище. На початку липня 1098 року лицарі-християни завоювали Нікею та Антіохію. Через Ліван вони просунулися далі до теперішніх Хайфи та Яффи. В Едессі брат Ґотфріда Булонського (близько 1060—1100) Балдуїн заснував першу державу хрестоносців.

У липні 1099 року хрестоносці підійшли до Єрусалима. З 300 тисяч лицарів до стін міста дісталися дещо більше 20 тисяч виснажених воїнів. І все ж таки за допомогою таранів та зброї для метання каміння їм вдалося захопити Єрусалим. Лицарі-християни з криками «Так хоче Бог!» увірвались до міста та влаштували там криваве побоїще. Мало кому з жителів вдалось врятуватися. Проголосивши цю бійню «очищенням» Єрусалима від «нехристів», хрестоносці влаштували в зруйнованому місті ходу вдячності. Цього дня були вбиті 70 тисяч людей.

Держава хрестоносців і подовження міжрелігійних воєн[ред. | ред. код]

Улітку 1099 року Ґотфрід Булонський, на той час уже властитель Єрусалимського королівства, отримав титул «Захисника Гробу Господнього» (Advocatus Sancti Sepulchri). На Близькому Сході та в Малій Азії, поруч з Едеським графством та Єрусалимським королівством, виникла ціла низка держав хрестоносців, наприклад, Мала Вірменія, Антиохійське князівство та Трипільське графство.

Усі вони проіснували недовго, оскільки новий порядок на Близькому Сході виявився нестійким. Потужні мусульманські країни такі, як Дамаський емірат, Каїрський халіфат та Сельджуцький султанат, дуже ревниво спостерігали за діями хрестоносців на Святій Землі. Згодом вони неодноразово робили спроби повернути території, які в них відібрали християни. Ця обставина також використовувалася папським престолом як привід для продовження хрестових походів. Після першого хрестового походу відбулися ще сім. Ця авантюра, жертвами якої стали сотні тисяч людей, тривала до середини ХІІІ сторіччя.

У Європі ж хрестові походи сприяли згуртуванню християнських народів під знаком хреста на чолі з Папою Римським. Ця християнська самосвідомість довгий час забезпечувала єдність Європи. Боротьба зі спільним ворогом, в цьому випадку — з мусульманами в Святій Землі, обумовила виникнення європейської самосвідомості. Але відчуття спільноти в європейців було пов'язано з різко негативним ставленням до іновірців. Отже, європейська самосвідомість на той час ґрунтувалася не на об'єднавчому, а на роз'єднувальному принципі.

Джерела[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Asbridge, Thomas. The First Crusade: A New History. Oxford, 2004 (ISBN 0-19-517823-8)
  2. Riley-Smith, Jonathan. The First Crusade and the Idea of Crusading. University of Pennsylvania, 1991. (ISBN 0-8122-1363-7)
  3. (www.dw.com), Deutsche Welle. Частина 7: Так хоче Бог – перший хрестовий похід (1096 – 1099) | Політичні новини з Європи: аналітика, прогнози, коментарі | DW | 04.01.2010. DW.COM (uk). Процитовано 2017-07-14.