Девапала

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Девапала
দেবপালের
Девапала
Імперія за часів Девапали
Махараджахіраджа
Початок правління: 810
Кінець правління: 850

Попередник: Дгармапала
Наступник: Махендрапала

Місце народження: Паталіпутра
Дата смерті: 850(0850)
Династія: Пала
Батько: Дгармапала

Девапала (*দেবপালের, невідомо —850) — махараджахіраджа у давній Індії у 810850 роках, визначний політичний та військовий діяч.

Життєпис[ред. | ред. код]

Походив з династії Пала. Син махараджихіраджи Дгармапали, після смерті якого у 810 році стає новим очільником імперії Пала. успадкував від свого батька ворожнечу з державами гуджара-Пратіхара та Раштракутами. Втім спочатку не намагався кинути виклик цим імперіям. спочатку Девапала разом із своїм двоюрідним братом Джаяпалою вдерся до Камарупи (сучасний Ассам) й підкорив її. Згодом приєднав до своєї держави царство Уткалу (сучасний штат Орісса). Після цих успіхів вирішив зміцнити владу уздовж течії Гангу. Він захоно підкорив Каннаудж, згодом держави ефталітів в Уттарпатхі, Хаса, Камбоджа (території Пенджабу, Кашміру, північного Афганістану).

Слід за цим у 830-х роках розпочалася війна Девапали з царями Пратіхари — Рамабхадрою та Міґіра Бходжею I, з яких Девапала вийшов переможцем, змусивши визнати свою гегемонію у північному Індостані. Слід за цим завдав поразки махараджихіраджи Амогхаварши I з династії раштракутів, приєднавши володіння уздовж Бенгальської затоки (більшу частину сучасного штату Андхра-Прадеш).

Водночас з військовими та політичний успіхами Девапала продовжував політику свого батька щодо зміцнення буддизму не лише всередині імперії, а поза нею. Підтримувалися буддистські громади та монастирі на Яві, Суматрі, Малайському півострові, Ланці (Шрі-Ланка), Непалі, сучасній М'янмі. Водночас зростав культурний вплив Імперії Пала на сусідні держави. Після смерті Девапали у 850 році владу отримав його син Махендрапала.

Джерела[ред. | ред. код]

  • History and Culture of Indian People, Age of Imperial Kanauj, 1964, (Ed) Dr R. C. Majumdar, Dr A. D. Pusalkar