Махіпала I

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Махіпала I
महिपाल
11-й Магараджахіраджа
Початок правління: 988
Кінець правління: 1038

Попередник: Віграхапала II
Наступник: Наяпала

Місце народження: Паталіпутра
Дата смерті: 1038(1038)
Династія: Пала
Батько: Віграхапала II

Махіпала I (*महिपाल, невідомо —1038) — магараджахіраджа Маґадгі у 9881038 роках, відродив велич імперії Пала.

Життєпис[ред. | ред. код]

Походив з династії Пала. Про батьків його немає відомостей. Отримав трон після смерті свого батька Віграхапали II. На цей час більша частина імперії була втрачена, окрім того династія Кандра з півдня захопила частини дідичиних володінь у Маґадгі. Саме поверненням цих земель займався Махіпала більшу частину свого правління. У 988—990 роках він зумів відбити атаки Калачура й повернути собі землі на території сучасного штату Біхар. Згодом завдав поразки й державі Кандра. Проте відновити імперію Пала у кордонах часів Девапали не вдалося.

У 1020 році проти Махіпали I виступили війська держави Чола. Зрештою у 1024 році він зазнав поразки, вимушений був визначити гегемонію Чоли, віддати значні кошти й дозволити ворожим військам взяти води зі священної ріки Ганг. Разом з тим Махіпала не втратив жодного клаптика землі. після цього як військо Чоли повернулося на південь, він відновив свою владу у Маґадгі. Після цього Махіпала I не намагався проводити активну зовнішню політику, зосередивши увагу на зміцнені держави зсередини.

Махіпала приділяв велику увагу розбудові міст, спорудженню великих резервуарів з водою на випадок посухи, сприяв розвитку буддизму, зокрема Наланди та Вікрамашіли, багато зробив для поліпшення економічного стану своєї держави. У 1038 році після смерті Махіпала I влада перейшла до його сина Наяпала.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Mahajan, V.D. (1960, Reprint 2007), Ancient India, S. Chand & Company, New Delhi, ISBN 81-219-0887-6.