Дельта Лени

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Супутникова світлина дельти Лени

Дельта Лени — одна з найбільших річкових дельт у Світі загальною площею 45 тис. км². Починається приблизно в 150 км від моря Лаптєвих. Біля її початку височіє острів Стовп — останець , відмитий водою від одного з відрогів Хараулахського хребта. Незліченні острова, острівці, протоки і озера, низькі, затоплювані під час розливу, безперестанку міняють обриси. Тільки три головні гирла доходять, не перериваючись, до моря: найзахідніше — Оленьокське, середнє — Трофимовське і східне — Биковське. Всі вони судноплавні, але найбільше значення має Биковське завдовжки 130 км, по якому судна підходять до бухти Тіксі, на березі якої знаходяться морські ворота Якутії — порт Тіксі. У Дельті Лени знаходяться Усть-Ленський заповідник і найбільший російський резерват Лена-Устя площею 60 тис. км². У заповіднику живе величезна кількість водоплавних птахів, гусей, лебедів, качок, гагар, чайок тощо.

У північній частині дельти знаходяться острови Дунай.

Вперше описана і нанесена на карту Ленсько-Єнісейським загоном Великої Північної Експедиції під командуванням Василя Прончищева в серпні 1735.

Література[ред. | ред. код]

  • Антонов В. С. Устьевая область реки Лены (гидрологический очерк). Л., 1967.107 с.
  • Блохин Ю. Ю. О состоянии охоты на гусей в дельте Лены. Охрана угодий и использование охотничьих птиц. М., 1988. С. 51-60.
  • Пуминов А. П. К истории речных долин в низовьях рек Лены и Оленек //Сборник статей по геологии Арктики. Л. – 1960. – №. 14. – С. 163-172.

Ресурси Інтернету[ред. | ред. код]