Демокед

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Демокед — один з перших відомих давньогрецьких лікарів, що жив у середині 5 — на початку 4 ст до н. е.


Життєпис[ред.ред. код]

Інформацію про нього дізнаємося з історії Геродота[1]. Народився у м.Кротон, що у Південній Італії у родини знатного громадянина Калліфона. З дитинства вичав медицну науку. З якогось приводу посварився з батьком й переїхав на о. Егіну. За один рік як приватний лікар Демокед здобув високий авторитет. Наступного року його найняли як громадського лікаря з платнею в 1 талант. Наступного року він вже обіймав посаду громадського Афін з платнею у 1,6 талантів. Потік Демокеда найняв тиран о. Самос Полікрат за 2 таланти. При його дворі кротонський лікар перебував до 522 року до н. е., коли Полікрата було підступно захоплено сатрапом Лідії Оройтом. Після цього Самос було захоплено, а Демокед став рабом. До 518 року він жив при сатрапі Оройті. Після страти Оройта за наказом перського царя Дарія I. Після цього Демокеда разом з іншими рабами Оройта перевозять до Суз — столиці імперії.

Деякий час Демомед тут жив у невідомості. Але нещасний випадок з царем Дарієм допоміг кротонцю проявити свої лікарські здібності. Демокед зміг вилікавувати царя, потім лікував царицю Атоссу. В підсумку став співтрапезником Дарія I. Але Демокед не міг залишати царський палац та Сузи.

Врешті-решт Демокеду під час плавання перського флоту вдалося втекти у таренті, звідти він повернувся до Кротону. Тут Демокед одружився на доньці Мілона Кротонського. Подальше життя невідоме.

Втім діяльність Демокеда сприяла піднесенню авторитета Кротонської медичної школи, її вагу визнали як у Греції, та й у Перській державі.

Примітки[ред.ред. код]

  1. Herodot 3,125.

Джерела[ред.ред. код]

  • Bruno Centrone: Démocédès de Crotone. In: Richard Goulet (Hrsg.): Dictionnaire des philosophes antiques, Bd. 2, CNRS Éditions, Paris 1994, ISBN 2-271-05195-9, S. 643