Дзиндра Михайло Васильович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Дзиндра Михайло Васильович
Народився 8 листопада 1921(1921-11-08)
с. Демня
Помер 8 вересня 2006(2006-09-08) (84 роки)
м. Львів
Національність українець
Жанр живопис, графіка, скульптура
Нагороди
Орден «За заслуги» ІІІ ступеня

Миха́йло Васи́льович Дзи́ндра (8 листопада 1921, с. Демня — 8 вересня 2006, Львів) — український художник, графік, скульптор-модерніст. Брат Степана і Євгена Дзиндрів.

Життєпис[ред. | ред. код]

Народився у с. Демня Миколаївського району на Львівщині.

У роки війни, саме в період німецької окупації (1941—1944), навчався у львівській «Мистецько-промисловій школі» (тепер Львівський державний коледж декоративного і ужиткового мистецтва імені Івана Труша), що однозначно розцінили б як співробітництво з окупаційною владою. Там пройшов клас скульптури Богдана Мухіна та Івана Севери.

Після закінчення Художньо-промислової школи, художник виїхав у Братиславу (Чехословаччина), де працював викладачем студії декоративної різьби.

Потім був змушений переїхати на територію, де не було радянських військ, — у Західну Німеччину. Там вступив до «Професійної спілки художників Німеччини».

За час перебування у Мюнхені Михайло Дзиндра створив сімдесят тематичних скульптур. До початку 1950-х років він остаточно втратив інтерес до «повторення природи», тобто до реалізму, і вирішив цілком присвятити себе абстракціонізму.

Далі Дзиндра вирушив до Америки, де він не лише потрапив до «десятки нью-йоркської групи українських художників» (куди входили також Олександр Архипенко, Юрій Соловей та інші майстри), а й був визнаний американською критикою.

Оригінальна творчість Михайла Дзиндри розгорнулася в еміграції на початку 1948 року. Тут М. Дзиндра віднаходить своє розуміння причини існування мистецтва, вважаючи, що краса у мистецтві скульптури — це пластична гармонія, основу якої складає простота форми.

Скульптор багаторазово виставляв свої праці на українських групових виставках у Нью-Йорку (а до приїзду у США, в Німеччині). В Україну Михайло Дзиндра повертається після проголошення незалежності.

Мистець подарував Україні 808 скульптур та будівлю під музей площею 1409 м². На базі подарованої споруди та збірки творів в селищі Брюховичі було відкрито відділ Львівської галереї мистецтв «Музей модерної скульптури Михайла Дзиндри».

В літературі[ред. | ред. код]

Дитинство Михайла описане в книзі для дітей «Анастасія Крачковська про Евариста Ґалуа, Теодора Рузвельта, Енді Воргола, Михайла Дзиндру, Марґарет Тетчер»[1].

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Анастасія Крачковська про Евариста Ґалуа, Теодора Рузвельта, Енді Воргола, Михайла Дзиндру, Марґарет Тетчер: для молодшого та середнього шкільного віку / А. Крачковська ; літературний редактор І. Андрусяк ; художник Н. Пастушенко. — Київ : Грані-Т, 2009. — 88 сторінок: ілюстрації ; 20 см.— Серія: «Життя видатних дітей». — 3000 примірників. — ISBN 978-966-465-209-1 (в оправі)

Посилання[ред. | ред. код]