Довідка:Посилання на джерела в редакторі вікірозмітки/4

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошукуПеревірність
Чому посилання на джерела
такі важливі


Примітки
Як їх додавати


RefToolbar
Легкий спосіб додавання джерел


Надійні джерела
Які джерела достатньо якісні?


Підсумок
Огляд того, чого Ви навчилисьСтатті Вікіпедії повинні мати надійні, опубліковані джерела, що однозначно підтверджують інформацію, подану в статті. Тепер Ви вже знаєте, як додавати джерела до статті, але які саме джерела можна використовувати?

Слово «джерело» у Вікіпедії може позначати три речі: сам твір (наприклад, документ, статтю, газету чи книгу), автора цього твору (наприклад, письменника), і видавця цього твору (наприклад, видавництво Cambridge University Press). Всі вони мають вплив на надійність джерела.


Загальний принцип полягає в тому, що надійніші видання мають більший штат працівників, які займаються перевіркою фактів, аналізують юридичні питання та рецензують сам вміст публікацій. Академічні та рецензовані експертами публікації зазвичай є найбільш надійними джерелами. До інших надійних джерел належать університетські підручники, книги, видані шанованими видавництвами, а також відомі (принаймні у своїй галузі) журнали та головні ЗМІ (Майте на увазі, що деякі новинні організації та журнали, такі як ініціатива iReport від CNN, яка працює за принципом Вікіновин, містять на своїх вебсайтах «блоги» та статті, написані звичайними користувачами. Іноді статті в цих блогах можуть бути надійними джерелами, якщо вони написані професійними авторами-співробітниками організації-видавця, але публікації, написані читачами, зазвичай не вважаються надійними джерелами інформації.)


Автопублікації, у яких автор і видавець є однією особою, до яких належать інформаційні публікації, персональні вебсайти, книги, патенти, відкриті вікі, персональні або групові блоги, твіти та публікації в інших соцмережах, зазвичай є неприйнятними як джерела інформації. Загальним винятком може бути хіба що випадок, коли такий автор є визнаним експертом у певній галузі й має у своєму доробку чимало публікацій на сторонніх ресурсах на тему, в якій цей автор спеціалізується; у цьому випадку автопублікацію автора, ймовірно, можна розцінити як надійне джерело на цю тему (не на інші теми). Але навіть тоді слід віддавати перевагу публікаціям на сторонніх ресурсах.


Те, чи можна використати певне джерело в конкретній статті, також залежить від контексту. Джерела, які є надійними для підтвердження однієї інформації, можуть бути ненадійними для підтвердження іншої. Завжди слід намагатися знаходити якнайкращі джерела для підкріплення тієї інформації, яка у Вас є. Зокрема, коли йдеться про живих людей, слід використовувати виключно найбільш надійні джерела. З іншого боку, джерела-автопублікації можуть іноді використовуватись для підтвердження інформації про їхніх авторів.


Це — загальні настанови, але тема надійних джерел є досить складною, і її неможливо повністю окреслити тут. Більше інформації на цю тему можна знайти на сторінках офіційних правил Вікіпедії: Вікіпедія:Перевірність та Вікіпедія:Надійні джерела.

Шпаргалка з вікірозмітки

Примітки у Візуальному редакторі