Домашнє навчання

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Домашнє навчаннянавчання дитини в домашніх умовах без відвідування загальноосвітньої школи або навання в домашній школі. Домашнє навчання широко поширене в країнах Західної Європи та США, де користується підтримкою держави (у тому числі, фінансової у вигляді надання грошової допомоги батькам в організації навчання дитини вдома). Така увага держави пояснюється пріоритетом прав людини в життєдіяльності особистості, в тому числі і в освіті, а також розумінням того, що батьки хочуть самі взяти на себе відповідальність у виконанні своїх батьківських прав в освіті своєї дитини.

Історія[ред.ред. код]

Домашнє навчання має давню історію, починаючи із запрошення до дитини гувернерів в минулих століттях і закінчуючи сучасними домашніми вчителями, завданням яких є навчання дитини.

Домашні вчителі відрізняються від репетиторів тим, що завданням репетиторів є підтягування знань дитини, підготовка його до іспитів, тестування, вступу до вузу, тобто компенсація недоробок загальноосвітньої школи, яку відвідує дитина, тоді як домашній вчитель проходить програму з учнем повноцінно. Домашнє навчання відрізняється і від індивідуальної форми навчання, основне навантаження при якому лягає не на вчителів, а на батьків.

Крім того, на відміну від індивідуальної форми навчання, яким охоплюються головним чином діти, за станом здоров'я не можуть відвідувати загальноосвітню школу, домашнім навчанням охоплюється і здорові діти, але які за своїми особистісними особливостями не можуть відвідувати загальноосвітню школу і перебувати в колективі дітей.

Дистанційне навчання[ред.ред. код]

Однією з форм домашнього навчання є дистанційне навчання, під яким розуміється робота через мережу Інтернет в індивідуальному процесі навчання. Ця форма домашнього навчання ще не набула достатнього поширення, але за нею, в період інформаційних швидкостей вбачається обґрунтоване використання.

Переваги домашнього навчання[ред.ред. код]

  • У загальноосвітній школі дитину не вчать бути особистістю, яка вміє творчо мислити, а вчать шаблонно, зводять на стандартний середній рівень.
  • При дистанційному домашньому навчанні забезпечується індивідуальний підхід до дитини, заняття по оптимальному графіку - навчання здійснюється з урахуванням здібностей дитини, можливість більше приділити уваги тому, що важче дається, не затримуватися там, де дитина краще розуміє матеріал і не підлаштовуватися під інших учнів і клас в цілому.
  • У системі використовуються інтерактивні методи навчання, чого немає в загальноосвітній школі.
  • Дистанційне навчання дає можливість організувати навчання дитини у відповідності з власним, оптимальним для конкретної дитини графіком, дає можливість звільнити час для відвідування спортивних секцій, гуртків, прогулянок, читання тощо, тобто забезпечити повну соціалізацію та розвиток дитини, повністю використовувати потенціал його творчих інтересів і талантів.
  • Створення ж зручного і оптимального для дитини графіка навчання, зручне і комфортне місце для занять різко відрізняється від ситуації в загальноосвітній школі, де не враховуються інтереси кожної дитини в розкладі уроків і графіка роботи школи, а в облік береться план роботи і навантаження вчителів і доступність аудиторії класів для занять.
  • При дистанційному навчанні гарантується відсутність конфлікту з вчителями школи та дітьми, що в умовах високого стресу і несприятливого морально-психологічного клімату багатьох шкіл не тільки можливо, але й набирає стійку тенденцію.
  • Тут відповідальність за дитину хочуть нести батьки, не перекладаючи відповідальності на державу, вчителів, суспільство.

Індивідуальний стиль навчання[ред.ред. код]

Створюється також індивідуальний стиль навчання вибирати час навчання: ранок, вечір, день. При використанні дистанційного навчання контроль знань має вигляд, не звичний для учня звичайної школи.

  • По-перше, він систематичний, а, не як у звичайній школі, від випадку до випадку.
  • По-друге, виконання контрольного завдання будинку дозволить учневі подивитися зайвий раз в підручник і проаналізувати матеріал, що важливо для отримання знань, а не для контролю заради, як це має місце в загальноосвітній школі. Така система написання контрольних існує у вузах на заочних відділеннях.

Витрати на навчання дитини у батьків у домашній школі дистанційного навчання значно нижче, ніж в державній школі, де в системі здійснюються, крім оплати за навчання, покупка шкільної форми, оплата ремонту класу, оплата техничку, до фонду класу, в фонд школи, купівля обладнання -подарунків для школи, проїзд, харчування, подарунки вчителям, оплата додаткових занять з дітьми, благодійні пожертвування тощо. Домашнє навчання - це конституційне право дитини та батьків на ту форму освіти, яка найбільш відповідає індивідуальним потребам дитини.

Деякі ресурси домашнього навчання[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]