Драматургія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Драматургі́я (від грец. dramaturgein складати драму) — означає як теоретичні принципи створення сценічних образів, так і мистецтво створення емоційного переживання у літературних, театральних, музичних, кінематографічних або телевізійних творах та постановках. Окрім того драматургія є областю професійної діяльності людей у театрі та кіно — коли з метою театралізованої постановки авторського твору потрібно окреслити його сюжет, створивши структуру з певних елементів. Розробка такого дизайну і є завданням драматурга.

Драматургія — теорія і мистецтво побудови драматичного твору, а також сюжетно-образна концепція такого твору. Драматургією називають також сукупність драматичних творів окремого письменника, країни або народу, епохи. Розуміння основних елементів драматичного твору і принципів драматургії історично мінливі. Драма трактувалася як дія здійснюється (а не вже доконане) при взаємодії характеру і зовнішнього положення дійових осіб. Дія є відомою зміною у відомий проміжок часу. Зміні в драматургії відповідає зміна долі, радісна в комедії і сумна в трагедії. Проміжок часу може охоплювати декілька годин, як у французькій класичній драмі, або багато років, як у Шекспіра.

Історія[ред.ред. код]

Завдання драматургійної роботи були вперше сформульовані у XVIII ст. німецьким літературним критиком та поетом Йоганном Шлеґелем (Johann Elias Schlegel). Першим[Джерело?] драматургом став Ґотгольд Лессінґ, написавши ряд театральних критик, котрі склали збірку «Гамбурзька драматургія» (1767).

Посилання[ред.ред. код]

Про проблеми сучасної української драматургії

Види драматургії[ред.ред. код]

Драматургійні твори можна розподілити на такі тематичні групи:

1)Різдвяна драма, в основу сюжету якої покладено обставини народження Ісуса Христа.

2)Великодня драма оповідає про розпяття Ісуса Христа.

3)Драма про святих, або агіографічна драма, оповідає про подвиги реальних людей в ім'я Бога.

4)Драма-мораліте - драма повчального, виховного змісту.

5)Історична драма - п'єса, в якій оповідається про життя й діяльність державних діячів, полководців та інших історичних осіб.

Античні поетики: Арістотель. Поетика. Псевдо-Лонгін. Про високе. Горацій. Про поетичне мистецтво