Друк на вимогу

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Залежно від кількості сторінок у книзі, друк займає від 5 до 20 хвилин.

Друк на вимогу (англ. Print on demand, POD) — видавнича технологія, при якій нові екземпляри книги друкуються лише тоді, коли надходить відповідний запит від покупця.

Останнім часом ця технологія стала використовуватися також в цілях дослідження ринкового попиту навіть тоді, коли прямий запит від покупця не надходив і без погодження з авторами або власниками прав на інформацію, особливо, що знаходиться у вільному доступі, наприклад у Вікіпедії (див. Статтю Ronald Cohn, Jesse Russell).

Опис[ред.ред. код]

Ця технологія стала можливою з розвитком цифрового друку, оскільки раніше було економічно невигідно друкувати одиничні примірники книг за традиційною технологією високого або офсетного друку. Технологія була вперше представлена в лютому 1997 року в Стокгольмі.

Багато академічних, університетських та наукових видавництв використовують «Друк на вимогу», щоб підтримувати широкий вибір своїх книг. Великі видавництва можуть використовувати цю технологію в особливих випадках, наприклад, при перевиданні старих і рідкісних книг обмеженим тиражем або з метою маркетингових проб.

«Друк на вимогу» є способом надрукувати видання за фіксованою ціною за примірник, незалежно від розміру замовлення. У той час як ціна на одиницю кожного фізично надрукованого примірника виходить вище, ніж при використанні традиційних методів друку, для маленьких тиражів середня вартість виявляється нижче, тому що витрати на розгортання та обслуговування обладнання значно менші.

«Друк на вимогу» має інші вигоди, крім менших витрат (для маленьких тиражів):

 • Технічна установка зазвичай більш швидка, ніж друк за традиційною технологією.
 • Не потрібно зберігати тиражі книги або матеріали для друку на складі, зменшуючи тим самим витрати на зберігання, вартість вантажно-розвантажувальних робіт і т. д.
 • Відсутні нереалізовані примірники публікацій.

Ці переваги зменшують ризики, пов'язані з публікацією книг і друкованих видань, і розширюють асортимент для споживачів. Однак, це може також означати, що перевірка якості публікацій менш прискіплива, ніж у випадку традиційних видань.

В Україні[ред.ред. код]

В Україні є друк на вимогу, наприклад:

 • у Львові його виконує «Видавництво Львівської Політехніки»[1], а також Видаництво «Сорока»[2], яка свою діяльність розпочала у 2000 році;
 • в Ужгороді теж є підібні послуги, які надає Поліграфцентр «Ліра» [3];
 • у Вінниці Друкарня «Саміздат» та інші[4][5];
 • У Харкові типографія «Мадрид»[1]
 • у Одесі компанія «Артель»[6];
 • в Донецьку «ПіАРТ»[7];
 • у Черкасах це рекламно-поліграфічна група «Меджик Дизайн»[8];
 • у Тернополі, Житомирі та деяких інших містах це видавництво «Богдан»[9], також Явір [10].

Загалом, «друк на вимогу» в Україні лише набирає обертів, можливо саме тому, що невеликі обсяги виданого та індивідуальні замовлення — найбільш ефективні на нашому ринку книговидання, на відміу від великих збиткових тиражів.

У світі[ред.ред. код]

У Німеччині «Друк на вимогу» використовується, наприклад, видавництвом SVH-Verlag, що публікує наукові роботи (дипломні, докторські) безкоштовно для їх авторів.

У Росії технологія «Друк на вимогу» до теперішнього часу не отримала широкого розповсюдження через високі ціни на спеціальне устаткування [11]: Наприклад, системи IBM www.ibm.com, які вимагають всього 2–3 хвилини на виробництво однієї книги, коштують понад мільйон доларів.

Однак зараз можливості цифрового друку дозволяють багатьом друкарням випускати книги малими тиражами, і в тому числі поодинокі примірники за принципом, аналогічним роботі технології «друку на вимогу», але зі значно більшим терміном виготовлення книги.

В даний час в Росії діє кілька видавництв, які обрали технологію друку на вимогу основним принципом своєї діяльності. Технологія друку на вимогу дає можливість авторам книг з вузькоспеціалізованим попитом безкоштовно видавати і розповсюджувати свої книги.

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]