Дім на півдороги

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Дім на півдорозі — (англ. halfway house — будинок на півдороги) — це місце, де люди із фізичними, психічними чи емоційними особливостями набувають необхідних соціальних навичок, які необхідні для інтеграції та ресоціалізації у суспільство.

Будинки на півдорозі[ред. | ред. код]

Перші будинки на півдорозі були відкриті у XVIII столітті в Європі. Будинки на півдорозі — це заклади тимчасового перебування для різних категорій населення: наркозалежні, психічно-хворі, з вадами розвитку чи люди, які потребують допомоги у реінтеграції. Перший будинок на півдорозі для колишнього в'язня був відкритий Т. Хоппером у 1845 році, в Нью-Йорку[1] Основний перелік послуг, які надаються у таких закладах: медичний послуги, працевлаштування, набуття необхідних вмінь для успішної реінтеграції у суспільство, відновлення психологічної рівноваги, реабілітація та інше.

«Дім на півдорозі» для жінок, які повернулися із місць позбавлення волі в Україні[ред. | ред. код]

«Дім на півдорозі» — центр реінтеграції для жінок, які повернулися із місць позбавлення волі. Перший та поки єдиний центр в Україна|Україні, який працює на основі «Триступеневої всесторонньої програми реінтеграції в суспільство громадян, які перебувають на випробувальному терміні та звільнені з місць позбавлення волі»[2]. Центр знаходиться в смт. Краснопавлівка, Лозівського району, Харківської області. Працює виключно із жінками.

Заклад було відкрито у 2010 році за фінансової підтримки Шведської агенції з питань міжнародної співпраці та розвитку (Sida)[3] , за підтримки Шведської служби пробації та тюрем, а також Державного департаменту України з питань виконання покарань.

Критерії відбору учасниць до програми:[4][ред. | ред. код]

- бажання змінити своє життя;
- вік від 18 років;
- жінки, які раніше відбували покарання у вигляді позбавлення волі, або жінки, засуджені до умовного терміну покарання повторно;
- низький рівень соціальної адаптованості (відсутність соціальних зв'язків, відсутність навичок догляду за собою, проблеми у спілкуванні з оточуючими/рідними, близькими тощо;
- соціальна незахищеність (відсутність житла, засобів для існування, роботи).

Протипоказання для участі в програмі є: [5]

- активна наркотична або алкогольна залежність;
- стан здоров'я, що вимагає сторонього догляду за собою;
- психічні розлади;
- активна форма туберкульозу.

На жаль, наразі, Центр не має змоги приймати учасниць з дітьми.

За період існування, програму реінтеграції пройшли більше 120 жінок, 85% з яких, закінчили програму успішно. Наразі центр є одним із еталонів для наслідування щодо проходження пробації після звільнення з ув'язнення. «Дім на півдорозі» постійно відвідують журналісти[6] та представники Державної пенітенціарної служби України[7],[8].

Примітки[ред. | ред. код]

  1. [Community-Based Corrections. Процитовано 2008. 
  2. Що таке Триступенева програма реінтеграції осіб, які повернулися із місць позбавлення волі. Я КореспонденТ. Процитовано 2015-07-14. [недоступне посилання з липень 2019]
  3. Соціальна адаптація до життя на волі безпритульних осіб в установах виконання покарань ДПтСУ в Харківській області. Права людини в Україні. Процитовано 2012-08-22. 
  4. Управління ДПтС України в Херсонській області пропонує засудженим жінкам, які опинились після засудження та після звільнення у складних життєвих ситуаціях, взяти участь у реабілітаційній програмі Соціального Центру «Дім на півдороги». Управління Державної пенітенціарної служби в Херсонській області. Процитовано 2015-05-06. [недоступне посилання з серпня 2019]
  5. Критерії відбору учасниць. Дім на півдороги. Архів оригіналу за 2015-04-15. Процитовано 2014-02-09. 
  6. Дом на полпути – второй шанс для бывших заключенных. Наш город Плюс. Процитовано 2015-07-05. 
  7. СПІВРОБІТНИКИ ВИПРАВНИХ УСТАНОВ ТА ЧЛЕНИ ГРОМАДСЬКОЇ РАДИ УПРАВЛІННЯ ДПТС УКРАЇНИ У ДНІПРОПЕТРОВСЬКІЙ ВІДВІДАЛИ "ДІМ НА ПІВДОРОГИ". Державна пенітенціарна служба України в Дніпропетровській області. Процитовано 2015-06-03. 
  8. [http:// www.kvs.gov.ua/peniten/control/ode/en/control/ode/uk/publish/article/781226;jsessionid=7BE8746AD99F09119E57DECEA902FA98 "Дім на півдороги" за шведською моделлю]. Державна пенітенціарна служба України. Процитовано 2015-06-05. 

Посилання[ред. | ред. код]