Ефект негативності

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

В психології, ефект негативності — це тенденція людей при оцінці причин поведінки людини, яка їм не подобається, приписувати їх позитивну поведінку впливу середовища (ситуації), а негативну — внутрішній природі цієї людини. Ефект негативності є зворотнім до ефекту позитивності, який виникає при оцінці людиною поведінки особи, яка подобається. Обидва ефекти є упередження атрибуції. Ефект негативності відіграє значну роль у формуванні фундаментальної помилки атрибуції, важливого учасника формування упередження.

Термін ефект негативності також позначає тенденцію людей надавати більше ваги негативній інформації про інших, аніж позитивній з аналогічним впливом та ймовірністю.[1][2]

Дослідження та приклади[ред.ред. код]

  • Ефект негативності і вік: Дослідження показали, що ефект негативності досить сильно виражений у молодих людей (особливо підлітків), а от у старших людей його вираженість менше, а ефект позитивності статистично більш присутній[3];
  • Ефект негативності у політиці: Багато досліджень щодо формування вражень показали, що негативна інформація має більше ваги, ніж позитивна при формуванні вражень про інших людей[4]. В політології існують емпіричні докази, що вказують на важливість ефекту негативності у обробці інформації виборцями. Зокрема, цей ефект може пояснити падіння популярності політиків при владі (особливо президентів), чим довше вони залишаються на посаді.

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

  • Baumeister, R.R., Bratslavsky, E., Fickenauer, C., & Vohs, K.D. (2001). Bad is stronger than good. Review of General Psychology, 5, 323–370.
  • Vonk, R. (1993). The negativity effect in trait ratings and in open-ended descriptions of persons. Personality and Social Psychology Bulletin, 19, 269–278.