Жила Сергій Миколайович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Сергій Жила
Zhyla u Sagajdaka 1-02-2015 crop.jpg
Народився 9 жовтня 1959(1959-10-09) (59 років)
Чернігівська область, Ічнянський район, село Припутні
Громадянство Україна Україна
Діяльність зоолог
Alma mater Національний університет біоресурсів і природокористування України
Сфера інтересів зоологія, екологія, орнітологія, теріологія, охорона природи
Заклад Поліський природний заповідник
Відомий завдяки: теріологічні дослідження, вивчення хижих ссавців
Сергій Жила в колі учасників Теріошколи 2009 року (І. Загороднюк, С. Жила, М. Коробченко, С. Заїка, В. Пархоменко, Л. Годлевська, В. Тищенко, Ю. Зізда. 31.10.2009

Сергій Миколайович Жила — український зоолог, еколог, природоохоронець і краєзнавець, директор Поліського природного заповідника з 2000 року.

Біографічні деталі[ред. | ред. код]

Народився 9 серпня 1959 року в селі Припутні Ічнянського району Чернігівської області. У 1982 році закінчив Українську сільськогосподарську академію, де одним з вчителів був відомий лісознавець Альберт Вербин. Після навчання працював у Біловодському, Міловському та Марківському районах Луганщини в галузі лісознавства та мисливствознавства.

З 31.03.1986 року працює в Поліському природному заповіднику (ППЗ), у науковому відділі. За підсумками роботи IV Теріологічної школи, що проходила в Поліському заповіднику 20–26 жовтня 1997 року[1], був переведений у старші наукові співробітники ППЗ. А з кінця березня 2000 р. і понині працює директором Поліського заповідника. Є автором 50 наукових та науково-популярних статей.

Зоологічні дослідження[ред. | ред. код]

Жила з рисеням Гапочка, яке було згодом випущене в природу з радіонашийником.
Під час орнітологічної екскурсії (2010 рік)

Сергій Жила — фахівець передовсім у екології й моніторингу популяцій великих видів птахів і ссавців — сов та яструбиних птахів, тетеруків та глухарів, вовків, рисей, ведмедів, а також різноманітних копитних, насамперед лосів, сарн та свиней.

Одним з найвідоміших циклів його досліджень є вивчення популяції вовків Центрального Полісся, за підсумками чого була підготовлена дисертація та видана монографія: «Вовк в Поліському природному заповіднику і його околицях: моніторинг, просторова структура, екологія, менеджмент» (2009)[2].

Українське теріологічне товариство[ред. | ред. код]

Учасник багатьох конференцій УТТ, автор низки ключових статей з вивчення великих ссавців, опублікованих у «Праць Теріологічної школи». Член Ради Теріологічної школи. С. М. Жила тричі приймав учасників теріологічної школи на базі Поліського природного заповідника:

 • у 1997 р. — IV Теріошкола «Ссавці у Червоній книзі» — Поліський природний заповідник, 20–26 жовтня 1997 року. Головний організатор від приймальної сторони — Сергій Жила (за активної участі Григорія Бумара та Галини Бумар); звіт про роботу школи вміщено на сайті Теріологічної школи[3] та опубліковано у журналі Вісник зоології[4];
 • у 2000 р. — VII Теріошкола «Великі хижі ссавці України та прилеглих країн». Матеріали 7 Теріошколи вміщено 2001 року в окремому випуску серії теріологічного бюлетеню «Novitates Theriologicae»[5]. Звіт про її роботу вміщено в тому ж бюлетені та на сайті Теріошколи[6];
 • у 2009 р. — XVI Теріошкола «Динаміка популяцій та хижацтво» — Поліський природний заповідник (Житомирська обл.), 26–31 жовтня 2009 року. Головний організатор від приймальної сторони — Сергій Жила (за активної участі Віктора Пархоменка).

Окрім участі в організації щорічних теріологічних шкіл (1997, 2000, 2009) Сергієм Миколайовичем спільно з В. Тищенком, А. Сагайдаком та І. Загороднюком організовано та проведено серію з 8 семінарів щодо моніторингу популяцій великих хижих ссавців.

Краєзнавчі дослідження[ред. | ред. код]

Сергій Миколайович цікавиться історією Полісся, звичаями й побутом поліщуків. Це знайшло своє відбиття в низці книжок, серед яких:

 • «Слідами княгині Ольги по Землі Дерев» (про книгу: [7])

Сергієм Миколайовичем створено кілька музейних експозицій у межах садиби ППЗ та навколо неї, у тому числі

 • сад каміння
 • Музей «Древлянське село»
 • етнотур «Слідами княгині Ольги»


Окремі наукові праці[ред. | ред. код]

Профіль дослідника з науковими публікаціями в гугл-академії[8] включає 30 праць, індекс Гірша h=4.

 • Жила С. М. Вовк Центрального Полісся: екологія, моніторинг, менеджмент// Novitates Theriological. — 2000. — Pars 3. — С. 10—14.
 • Жила С. М. Сучасний стан популяції вовка в Українському Поліссі // Вестник зоологии. — 1999. — № 4–5. — С. 115—117.
 • Жила С. М. Вовки Українського Полісся: динаміка чисельності та деякі питання моніторингу // Вивчення біорізноманіття та охорони заповідних територій Полісся: Зб. наук. праць. — 1999. — Вип. 1. — С. 106—114.
 • Жила С. Рись в Українському Поліссі: стан популяції та поширення // Вісник Львівського університету. Серія біологічна. — 2002. — Вип. 30. С. 61—64.
 • Жила С. Вовки і дикі собаки: порівняльна екологія, поведінка, менеджмент // Праці Теріологічної Школи. — 2006. — Вип. 8 (Фауна в антропогенному середовищі). — С. 75—80.
 • Жила С. Вовк, дикі копитні та велика рогата худоба на півночі Житомирщини: вибірковість хижацтва // Праці Теріологічної Школи. — 2006. — Вип. 8 (Фауна в антропогенному середовищі). — С. 160—164.
 • Жила, С. М. Вовк в Поліському природному заповіднику і його околицях: моніторинг, просторова структура, екологія, менеджмент / Поліський природний заповідник. — Селезівка, 2009. — 190 с.
 • Жила С. Поліська популяція рисі (Lynx lynx) в Україні та план дій щодо її збереження // Праці Теріологічної Школи. — 2012. Том 11. С. 98–112.

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

 1. IV Теріологічна школа-семінар «Ссавці у Червоній книзі» // Теріологічна школа (веб-сайт Українського теріологічного товариства) (опубліковано в журналі «Вісник зоології»: Загороднюк І., Жила С., Покиньчереда В. Теріологічна школа-семінар «Ссавці у Червоній книзі» // Вестник зоологии. — 1998. — Том 32, № 5—6. — С. 149—150.).
 2. Жила, С. М. Вовк в Поліському природному заповіднику і його околицях: моніторинг, просторова структура, екологія, менеджмент / Поліський природний заповідник. — Селезівка, 2009. — 190 с. [Zhyla, S. Wolf in the Polissian Nature Reserve and its Surroundings: Monitoring, Spatial Structure, Ecology, Management / Polissian Nature Reserve. — Selezivka, 2009. — 190 p. (in Ukr.).]
 3. IV Теріологічна школа-семінар «Ссавці у Червоній книзі» // Теріологічна школа. Хроніки семінарів.
 4. Загороднюк І., Жила С., Покиньчереда В. Теріологічна школа-семінар «Ссавці у Червоній книзі» // Вестник зоологии. — 1998. — Том 32, № 5—6. — С. 149—150.
 5. Великі хижі ссавці України та прилеглих країн: Матеріали 7 Теріологічної школи. Київ 2001. 72 c. (Novitates Theriologicae. Pars 4.)
 6. Звіт про школу-семінар «Великі хижі ссавці України та прилеглих країн» // Теріологічна школа. Хроніки семінарів.
 7. Микола Кузьменко. ТАЄМНИЦІ КАМІННОГО СЕЛА http://www.oksamyt.org. Архів оригіналу за 15 серпень 2018. Процитовано 5 липень 2019. 
 8. Сергій Жила. Профіль дослідника з науковими публікаціями в гугл-академії