Захід Сонця

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Захід сонця
Захід
Прискорене відео-спостереження заходу сонця за обрій Землі з Алгонкінського провінційного парку, провінції Онтаріо, Канади
Захід сонця в Кримських горах
Захід сонця на озері Світязь

Захід сонця або захід Сонця — це явище, що супроводжується зникненням сонця за горизонтом. Захід Сонця часто барвистіший за його схід, з яскравішими червоними і помаранчевими відтінками. Це пов'язано з тим, що упродовж дня сонце нагріває поверхню Землі, зменшується відносна вологість і підвищується швидкість вітру, що призводить до того, що пил піднімається в повітря. Проте, відмінності між сходом і заходом Сонця можуть у деяких випадках залежати від географічного положення спостерігача.

Час заходу змінюється протягом року і залежить від географічної широти, географічної довготи і висоти над рівнем моря точки спостереження. В Північній півкулі на північ від північного тропіка місцем заходу з дня весняного рівнодення до дня осіннього рівнодення (тобто з березня по вересень) є північно-західний квадрант, а в іншу частину року — південно-західний квадрант. В Південній півкулі південніше південного тропіка місцем заходу з дня весняного рівнодення до дня осіннього рівнодення (тобто з вересня по березень) є південно-західний квадрант, а в іншу частину року — північно-західний квадрант. У день рівнодення захід відбувається майже точно на заході для спостерігачів у всіх точках поверхні Землі, відмінних від полюсів.

Тривалість заходу залежить від кута, під яким Сонце торкається обрію. При куті руху Сонця до горизонту 90° тривалість заходу становитиме близько 2 хв. 6 сек — 2 хв. 10 сек залежно від пори року (з врахуванням рефракції сонячних променів — дещо більше). В крайніх північних та крайніх південних широтах, коли Сонце торкається небосхилу під гострим кутом, тривалість заходу може сягати годин.

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]