Здоров'я (відеоігри)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
На даному скриншоті залишилося 39% здоров'я
Див. також: Здоров'я

У відеоіграх поняття здоров'я (також: очки здоров'я, хіт-поїнти, ХП, від англ. hit points) означає кількісну характеристику персонажа чи предмета, його здатність переносити ті чи інші пошкодження. Як правило, повна втрата здоров'я (0 ХП ) веде до втрати одного життя. Це поняття використовується в різних ігрових жанрах.

Механізми здоров'я і життя[ред.ред. код]

В комп'ютерних іграх ці поняття зазвичай поєднані, оскільки власне ХП є кількісною оцінкою, як далеко гравець від втрати одного життя. Частково втративши здоров'я, як правило, можна його відновити, тим самим зберігши себе від втрати повного життя. Але якщо зберегти очки здоров'я не вдалося, і ХП стало рівним нулю, гравець втрачає одне життя. В залежності від жанру гри, в даному разі гравець продовжує гру або з початку рівня, або з певної симуляторної локації (наприклад, лікарні), або з місця останнього чек-поїнту. В аркадах, квестах, платформерах кількість життів обмежена, і після втрати останнього доведеться починати нову гру. В багатокористувацьких іграх та в однокористувацьких шутерах, стратегіях, екшн-іграх можна втрачати житті нескінченно. Завжди після втрати одного життя та повернення до певної локації здоров'я відновлюється до максимуму. В порівневих іграх (аркадах, платформерах) при переході на наступний рівень ХП відновлюється не завжди. Також у деяких іграх можливі варіанти миттєвої повної втрати хіт-поїнтів та одночасної втрати життя (наприклад, стрибок з висоти, стрибок у прірву в аркадах).

Втрата та відновлення здоров'я[ред.ред. код]

В залежності від характеру відеогри, головний персонаж може по-різному втрачати своє здоров'я. Як правило, персонаж втрачає трохи здоров'я, коли його хтось атакує чи він натикається на певну перепону.

Втрата та відновлення ХП в однокористувацьких шутерах, стратегіях, PRG[ред.ред. код]

У даних жанрах ігор здоров'я можна зазвичай втратити при взаємодії з оточуючим середовищем. При цьому взаємодія може бути різноманітною - від атаки ворогів, стрибків з високих будівель, невиконання певних стратегічних кроків тощо. У будь-якому разі хіт-поїнти можна втратити в різних місцях. Зазвичай у даному типі ігор існують певні локації, де можна відновити втрачене здоров'я і продовжити гру. В разі повної втрати ХП гравці відновлюються в певному місці (або в сейв-точках, або в лікарні, або на респавні), як правило, втрачаючи певні очки, але маючи можливість продовжувати гру. Таким чином, можна втрачати життя безліч разів.

Втрата та відновлення ХП в квестах, аркадах, платформерах[ред.ред. код]

У даних жанрах ігор можливостей втратити здоров'я значно менше. Звичайно це певні пастки чи запрограмовані вороги. По рівнях розташовані також певні предмети, що частково відновлюють здоров'я. В разі втрати життя гравець починає рівень з початку або з останнього чек-поїнту. ХП при цьому стає максимальним. При переході на наступний рівень, воно, однак, відновлюється не завжди.

Втрата та відновлення ХП в багатокористувацьких іграх[ред.ред. код]

Втратити очки здоров'я в мультиплеєрі можна лише від інших гравців. Відновити втрачене здоров'я можливо або так само, як і в однокористувацькій грі, або через спеціальні предмети, властиві виключно MMORPG. Кількість життів нескінченна, але після кожної смерті гравець втрачає певні очки чи гральні гроші. Після втрати кожного життя в разі повної втрати здоров'я гравець відновлює гру з налаштованого раніше респавну.

Приклади застосування[ред.ред. код]

Візьмемо до прикладу застосування такої системи на практиці в аркаді Disney's Aladdin in Nasira's Revenge, 3-Д екшні Grand Theft Auto: San Andreas та мультиплеєрі SA-MP.

  • В аркаді «Аладдіну» присутнє здоров'я. Воно втрачається від впливу вогню, ворогів, ножів тощо. Відновлюється ХП за допомогою спеціальних напоїв. Можливі варіанти миттєвої втрати життя. В разі повної втрати хіт-поїнтів гравець продовжує гру від найближчого чек-поїнту. В разі повної втрати всіх життів гра припиняється. При переході на наступний рівень ХП не відновлюється.
  • У Grand Theft Auto: San Andreas втратити життя можна від пострілів ворогів, переїзду авто, стрибків та інше. Відновлюється до максимуму в закладах швидкого харчування. Можлива миттєва втрата життя. Також можливе розширення межи максимального пошкодження. В разі повної втрати хіт-поїнтів гравець продовжує гру від найближчої лікарні, втративши трохи грошей та зброю. Кількість втрати життів не обмежена, гра не припиняється після чергової втрати. Також здоров'я повністю відновлюється після збереження гри.
  • В мультиплеєрі Сан-Андреас втратити життя можна так само, як і в однокористувацькому варіанті гри. Але і більшості випадків це постріли ворогів. Відновлюється здоров'я так само в закусочних. Так само кількість втрати життів не обмежена, після кожної повної втрати ХП гравець продовжує гру із завчасно налаштованого респавну.

Ці приклади наочно демонструють відмінності між застосуванням цієї системи в екшн-іграх та аркадах.

Див. також[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]