Зонд-3

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Зонд-3
Основні параметри
COSPAR ID 1965-056A
Виготівник ОКБ-1
Штучний супутник Сонця
Дата запуску 18 липня 1965
14:38:00 UTC
Ракета-носій Молнія-М
Космодром Байконур
Технічні параметри
Маса 960 кг
Орбітальні дані
Ексцентриситет 0,2683
Нахил орбіти 0,5°
Період обертання 500 днів
Апоцентр 1,56 а.о.
Перицентр 0,9 а.о.

Зонд-3 — автоматична міжпланетна станція серії 3МВ[ru]. Була запущена в космос 18 липня 1965 року, здійснила проліт повз Місяць і передала на Землю чіткі знімки зворотного боку Місяця.

Апарати серії 3МВ призначалися для дослідження Венери та Марса. Станція «Зонд-3», хоча і була відправлена до Місяця, використовувалася для відпрацювання техніки далеких космічних польотів. Пройшовши повз Місяць, вона вийшла на геліоцентричну орбіту і для перевірки роботи системи дальнього телевізійного зв'язку та радіозв'язку передавала зроблений під час польоту знімок Місяця з різних відстаней, аж до кількох десятків мільйонів кілометрів[1].

Запуск «Зонду-3» був важливим кроком у космічних перегонах, оскільки зміцнив пріоритет СРСР у дослідженні зворотного боку Місяця. Іншим наслідком успіху цієї місії стало певне пом'якшення ставлення керівництва СРСР до місячної програми в цілому, помітно зіпсоване низкою невдач і затримок в іншій місячній програмі Е-6[2].

Інструменти[ред. | ред. код]

«Зонд-3» був схожим на свого попередника, «Зонд-2», тобто був міжпланетним апаратом, пристосованим для вирішення місячних задач[2].

На апараті було встановлено фототелевізійну систему для фотографування і передачі отриманих зображень. Знімки робилися на камеру з фокусною відстанню 106,4 мм із використанням спеціальної 25-міліметрової фотоплівки. Плівка автоматично оброблялася, а потім надходила в систему передачі зображення, кожен кадр передавався протягом 34 хвилин[3].

На додаток до фотообладнання зонд ніс на борту магнітометр, ультрафіолетовий та інфрачервоний спектрографи, датчики випромінювання та інше обладнання[4].

Політ[ред. | ред. код]

АМС «Зонд-3», запущена 18 липня 1965 року, через 33 години пройшла поблизу Місяця. Траєкторію зонда було підібрано таким чином, щоб до його об'єктиву потрапили області, не охоплені станцією «Луна-3». Перші знімки були зроблені на відстані 11 600 км від поверхні Місяця. Мінімальна відстань, на якій велася зйомка, складала 9220 км. Усього було отримано 25 знімків високої якості, кожен складався з 1100 рядків по 860 елементів у кожному рядку[1].

Потім апарат переміщався геліоцентричною орбітою, що перетинала орбіту Марса.

Результати[ред. | ред. код]

Космічний апарат виконав усі поставлені перед ним задачі. Вперше було зроблено астрокорекцію траєкторії з використанням наведення апарату на зорю. При цьому було відкрито так званий ефект «пильного мішка», коли дрібні частинки, що відлітають від апарату, заважають системі орієнтації розрізняти зорі. Він був врахований у польотах інших АМС, починаючи з «Венери-3».

Була перевірена система наведення апарату на Землю та радіозв'язок через гостроспрямовану параболічну антену[5].

Вперше було отримано високоякісні фотографії зворотного боку Місяця. Той факт, що на знімках опинилися також багато деталей, видимих із Землі, дозволив здійснити прив'язку нових утворень у єдиній селенографічній системі координат.

Отримані фотографії Місяця дозволили дослідити особливості будови його поверхні. Було підтверджено висновок про малу кількість місячних морів на зворотному боці Місяця, і стало очевидно, що Місяць асиметричний щодо площини, яка ділить його на видиму і невидиму із Землі частини. Були виявлені мореподібні утворення, які назвали талассоїдами[1][3].

За фотографіями, зробленими АМС «Луна-3» та «Зонд-3», Державний астрономічний інститут ім. П. К. Штернберга видав «Атлас зворотної сторони Місяця» з каталогом, що містить описи близько 4000 вперше виявлених утворень[6].

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б в Н. Варваров. Особенности трасс полёта автоматических станций «Луна-1», «Луна-4», «Зонд-3» // 7 континент. Архівовано з джерела 23 січня 2013
  2. а б Черток Б. Е. . Ракеты и люди. Кн. 3. Горячие дни холодной войны. — 2-е изд. — М. : Машиностроение[ru], 1999. — С. 212. — ISBN 5-217-02936-6.
  3. а б Советские космические исследования в 1965 г. Ежегодник БСЭ 1966г. Архів оригіналу за 15 вересня 2012. Процитовано 9 березня 2012.
  4. Zond 3 (англ.). НАСА. Архів оригіналу за 27 лютого 2017. Процитовано 11 березня 2012.
  5. Г.Ю.Максимов. Из истории создания и испытаний первых советских межпланетных станций // Из истории авиации и космонавтики.. — Вип. 71. Архівовано з джерела 24 травня 2015.
  6. Глушко В. П. Штурм космоса ракетными системами // Развитие ракетостроения и космонавтики в СССР. Архівовано з джерела 10 грудня 2010

Посилання[ред. | ред. код]