Зорац Карер

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Стародавня обсерваторія
Зорац Карер
вірм. Զորաց Քարեր
Zorats Karer 2008, part of the stone circle.jpg
Країна Вірменія
Місто с. Караундж
марз Сюнік
Зорац Карер is located in Вірменія
Зорац Карер
Зорац Карер

Координати: 39.5507° пн. ш. 46.0286° сх. д. / 39.5507° пн. ш. 46.0286° сх. д. / 39.5507; 46.0286

Зорац Карер (вірм. Զորաց Քարեր), також відомий як Караундж (вірм. Քարահունջ) — доісторичний мегалітичний комплекс,[1] розташований неподалік від міста Сісіан марзу (області) Сюнік, Вірменія.

Опис[ред.ред. код]

Пам’ятка розташована на скелястому мисі біля міста Сісіан. Близько 223 великих кам’яних плит були знайдені в цьому районі. Вони були вивчені групою археологів з Інституту Близькосхідної археології Мюнхенського університету, який опублікував результати своїх досліджень у 2000. Вони прийшли до висновку, що Зорац Карер "переважно був некрополем від середньої бронзової доби до залізної". Мюнхенські археологи додали, що воно могло слугувати «як притулок під час війни», можливо, в елліністичний-римський період (бл. 300 до н. е. - 300 н. е.). Стіни скель і ущільненого ґрунту (суглинку) було побудовано навколо об'єкта з стрімких скель підключаючи до неї для армування: сьогодні тільки ці породи залишаються у вертикальному стані.[2]

Близько 80 каменів мають круглий отвір, хоча тільки близько 50 з каменів вижили. Вони становлять інтерес для російських і вірменських археоастрономістів, які вважають, що вони могли б бути використані для астрономічних спостережень. Це було викликано чотирма отворами, що вказують на точку, де сонце сходить у день літнього і чотири інших у місці, де сонце сідає в той же день. Однак, отвори є відносно невиветрівшімися і не може бути доісторичного походження.[3]

У розташованому неподалік місті Сісіан, є невеликий музей, присвячений здобуткам у цій галузі, у тому числі палеолітичної петрогліфи, знайденим на вершинах гір в районі, а також серйозним артефактам форми поховання бронзової доби пам’ятки з більш ніж 200 валами могил.

У 2004 пам’ятка була офіційно названа як Обсерваторія Караундж (Carahunge), за указом Парламенту (постанова № 1095-п, 29 липня, 2004).

Альтернативна версія[ред.ред. код]

Камені Зорац Карер, іноді також називають Караундж за ім'ям сусіднього села, що стало предметом численних спекуляцій з боку різних авторів, зокрема, Елмою Парсамян з Бюраканської обсерваторії в 1980 і Парижом Геруні, вірменським астрономом. Геруні стверджує, що пам’ятка була "храмом з великою та розвиненою обсерваторією, а також університетом". Він вважає, що храм був присвячений вірменському богу Сонця Арі. Він зробив огляд пам’ятки і стверджує, що їй 7600-4500 років.

Галерея[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]