Мегаліти

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Кам'яна доба

до появи роду Homo (Пліоцен)

Палеоліт

Ранній палеоліт
рід Homo
освоєння вогню
кам'яні знаряддя
Середній палеоліт
Homo neanderthalensis
Homo sapiens
вихід з Африки
Пізній палеоліт
Списокидалка
Епіпалеоліт (пережитки в епоху мезоліту)

Мезоліт

мікроліти, лук, довбанка
Субнеоліт (пережитки в епоху неоліту)

Неоліт

Мегаліти
Близький Схід:
Докерамічний неоліт
Керамічний неоліт
Європа, Азія
Ранній неоліт
Пізній неоліт

Енеоліт

Металургія, кінь, колесо

Бронзова доба

Див. також:
Портал: Доісторична Європа

Мегаліти (від грец. μέγας (мегас) + λίϑος (літос) — великий + камінь) — доісторичні споруди з величезних кам'яних блоків. Мегалітична архітектура — поширене явище пізнього неоліту і бронзової епохи.

Різновиди мегалітів[ред. | ред. код]

  • менгір — вертикально поставлений камінь, висотою іноді до 20 м; у Франції, наприклад, зустрічаються цілі поля таких стовпів, що тягнуться на 2-3 км; вони, ймовірно, були об'єктом поклоніння або значили місце церемоній;
  • дольмен — кам'яний ящик, найпростіший його варіант — два вертикально поставлені пласких каменя, перекриті третім; дольмени, як правило, служили місцем поховання членів роду;
  • кромлех — кам'яні плити або стовпи, розташовані по колу;

У більш ранні епохи людина вже нагромадила певний досвід при будівництві житла: напівземлянки палеоліта, глиняні будинки трипільської культури. Але ті споруди носили суто утилітарний характер, мегаліти ж тісно пов'язані з релігійним культом. Мегаліти свідчать про зріст технічних можливостей і про нові естетичні й ідеологічні потреби людей.

Найвідоміша і складна мегалітична споруда знаходиться в Англії, біля Стоунхенджа. Кам'яні стовпи різної величини розташовані декількома концентричними колами. Зовнішнє кільце складене з невеликих каменів, а внутрішнє — з дуже великих менгірів, попарно перекритих плитами. У центрі споруди лежить квадратна плита. Деякі вчені вважають, що ця споруда могла використовуватися для астрономічних спостережень, оскільки через вертикально стоячі пари каменів зручно стежити за рухом Сонця, Місяця. Тому в літературі Стоунхенджський кромлех іноді називають обсерваторією.

У Донецькій області знайдені кургани, оточені кромлехом.

Галерея[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела та література[ред. | ред. код]