Зуби людини

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Зуби людини

Зуби людини допомагають їй розкушувати, пережовувати їжу, також беруть участь в утворенні звуків, і є важливою частиною усмішки.

Усередині зуба знаходиться сполучна тканина, яка пронизана нервами і кровоносними судинами (пульпа).

Розрізняють молочні та корінні (постійні) зуби.

У дітей молочні зуби починають прорізатися у віці від 3 місяців. У період від 6 до 12 років молочні зуби поступово замінюються постійними. Молочних зубів усього 20: 8 різців, 4 ікла і 8 молярів.

У дорослих людей зазвичай від 28 до 32 постійних зубів. З них 8 різців, 4 ікла, 8 малих корінних (премолярів) і 8-12 великих корінних зубів (молярів). Відсутність третіх молярів (так званих «зубів мудрості») є нормою.

Функції зубів[ред. | ред. код]

За основною функцією зуби поділяють на:

  • різці  — передні зуби, які прорізаються першими у дітей, слугують для захоплення і розрізання їжі;
  • ікла  — конусоподібні зуби, які слугують для розривання і утримання їжі;
  • премоляри (малі корінні)  — призначені для роздавлювання, перетирання їжі, також вони можуть використовуватися і для розривання їжі;
  • моляри (великі корінні)  — задні зуби, які слугують для перетирання їжі, мають частіше три кореня на верхній щелепі і два  — на нижній.

Аномалії[ред. | ред. код]

Додаткові зуби (понад 20 молочних чи понад 32 постійних) вважають стоматологічною аномалією, що має назву гіперодонтія[1]. Частоту появи додаткових зубів оцінюють від 0,1 % до 3,8 % для молочних та від 0,3 % до 0,6 % — для постійних. В азійців така аномалія трапляється частіше[2]. Четвертий моляр порівняно часто траплявся у тасманійців[3].

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  1. к.мед.н., Пацкань Л.О., ас. Федорович О.А. Зубні формули. Ознаки зубів. Клініко-анатомічні особливості зубів верхньої та нижньої щелепи. Архів оригіналу за 17 грудня 2018. Процитовано 21 грудня 2018. 
  2.  Gurudutt Nayak, Shashit Shetty, Inderpreet Singh, Deepti Pitalia (8 августа 2014, 11:41). Сверхкомплектный моляр: обзор редкого случая. Профессиональный стоматологический портал (сайт) «Клуб стоматологов». Kanti Devi Dental College and Hospital, Mathura, Uttar Pradesh, India. Архів оригіналу за 21 грудня 2018. Процитовано 21 грудня 2018.  (рос.)
  3. Станислав Владимирович Дробышевский. Особенности тасманийцев. Антропогенез.РУ. Архів оригіналу за 21 грудня 2018. Процитовано 21 грудня 2018.  (рос.)

Література[ред. | ред. код]

  • Людина. / Навч. посібник з анатомії та фізіології. — Львів. 2002. — 240 с.