Зуби

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Зуби людини
Побудова і склад людського зуба

Зу́би — орган в ротовій порожнині хребетних тварин, використовуються для розкушування і пережовування їжі, а також з метою нападу і захисту. Вони розміщені у комірках щелеп і сполучені із ними зв'язками, що є своєрідними амортизаторами при жуванні. У дорослої людини 32 зуби: два різці, одне ікло, два премоляри і три моляри з кожної сторони кожної щелепи. Зуб складається з емалевого покриття (затверділих відкладень кальцію), дентину (товстого кісткоподібного шару) і внутрішньої порожнини, яка містить пульпу, де розташовані нерви і кровоносні судини. Зуби ссавців мають корені, укріплені в кістці щелепи. Шийка зуба розташована в ясні, а покрита емаллю верхня частина — на ним.

Види зубів[ред.ред. код]

У дорослої людини є 32 зуби. У новонародженої зубів нема. Приблизно після шести місяців у дитини з'являються молочні зуби, які поступово випадають і до 10-12 років замінюються на постійні. Останні дві пари — зуби мудрості — у людини виростають зазвичай у 18-25 років.

Різці мають ріжучий край для відкушування їжі, ікла розривають їжу, малі та великі кутні зуби подрібнюють і перемелюють її. Завдяки подрібненню їжі збільшується поверхня травних ферментів, які полегшують травлення.

Зубна формула[ред.ред. код]

Типи зубів (мандибула примата)

Зубна формула інформує про розташування зубів (молочних або постійних) у роті. Кількість зубів кожного типу записується для однієї сторони рота: для зубів верхньої щелепи в чисельнику, нижньої — в знаменнику. Загальна кількість зубів в два рази більша ніж записана у формулі. Такий запис виправданий, бо є ссавці з різним розташуванням зубів на нижній і верхній щелепах, наприклад для родини Зайцевих зубна формула має вигляд: I 2/1, C 0/0, P 3/2, M 3/3.

Розшифрування зубної формули ссавців:

у плацентарних ссавців повна зубна форма (запис одного ряду, наприклад, лівого верхнього) включає: 3I+1C+4pM+3M. Кутні зуби не мають молочних попередників, інші можуть їх мати. Разом кутні та передкутні називають щічними або заікловими зубами.

Зубна формула людини (для постійних зубів): I 2/2, C 1/1, P 2/2, M 3/3.

Корінь зуба[ред.ред. код]

Корінь зуба — частина зуба, що заглиблена в альвеолу щелепи. Корені зубів, які занурені в альвеолярні лунки верхньої і нижньої щелеп, укриті періодонтитом, який являє собою спеціалізрованную фіброзну сполучну тканину, яка утримує зуби в альвеолах. Основну періодонта складають періодонтальні зв'язки (лігамент), які пов'язують цемент з кістковим матриксом альвеоли. З біохімічної точки зору, основу періодонтальних лігаментів становить колаген типу I з деякою кількістю колагену типу III. На відміну від інших зв'язок тіла людини, зв'язковий апарат, які формує періодонта, сильно васкулярізована. Товщина періодонтальних зв'язок, яка у дорослої людини становить приблизно 0,2 мм, зменшується в похилому і старечому віці.

Література[ред.ред. код]

  • Людина. / Навч. посібник з анатомії та фізіології. Львів. 2002. 240 с.
  • «Анатомія людини», О. І. Свіридов, Київ, Вища школа, 2001.

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Зуби