Зубна щітка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Toothbrush.jpg

Зубна́ щі́тка — пристосування для чищення зубів і масажу ясен. Як правило, застосовується з використанням зубної пасти. Сучасні зубні щітки різноманітні за формою. Їх робоча поверхня складається з синтетичного або натурального волокна різного розміру і жорсткості. Також випускаються електричні зубні щітки.

Історія[ред. | ред. код]

Гігієна рота має велику історію, що підтверджено археологічними розкопками, в процесі яких були виявлені різні пристосування для чищення зубів (зубочистки і т. п.). У ісламському світі здавна увійшов до вживання спеціальний корінь з дезинфікуючими властивостями. Він був введений у вживання Пророком Мухаммедом, завдяки чому чищення зубів в ісламських країнах це звичайна норма гігієни порожнини рота ось вже більше 14 століть. Це на 12-13 століть раніше виникнення цієї елементарної норми в Європі. У Київській Русі зуби чистили дубовими пензликами. І у наш час продаються такі «зубні щітки» з гілочок дерева «ним» і «арак». Для чищення зубів досить зачистити гілочку від кори і пожувати. Розмочалені волокна з успіхом очищають зуби, а сік, що виділяється, має дезинфікуючу дію (вбиває до 80 % бактерій) і відмінно зміцнює зуби і ясна. На основі соку цього дерева навіть випускаються зубні пасти.

Виробництво зубних щіток розпочате в 1780 році англійцем Вільямом Едісом.

Перший патент на зубну щітку був отриманий американцем Уодсвортом в 1850 році, але масове виробництво в Америці почалося лише в 1885 році. У цих щіток руків'я було зроблене з кістки, а сама щітка була з щетини сибірського кабана. Це був не найкращий матеріал: щітка погано сохнула, крім того усередині натуральної щетини є порожнина і в ній можуть розмножуватися бактерії.

У 1938 році компанія DuPont уперше замінила тваринну щетину на синтетичні волокна з нейлону.

Перша електрична щітка, Broxodent, була запропонована Squibb Pharmaceutical в 1959 році.

У січні 2003 року американці назвали зубну щітку винаходом номер один в списку винаходів, без яких вони не змогли б прожити, залишивши позаду автомобіль, персональний комп'ютер, мобільний телефон і мікрохвильову піч.

Перша електрична щітка була розроблена в 1939 році в Швейцарії, але почали продавати електричну щітку тільки в 1960-х під маркою Broxodent. У 1961 General Electric виводить на ринок безпровідну електричну щітку із заряджанням і голівкою, що рухається вгору-вниз.

У 1987 році з'явилася перша щітка, що оберталася, для домашнього використання Interplak. Нині випускається безліч варіантів цієї моделі.

Деякі дослідження показали, що щітки, що обертають, заганяють зубний наліт під ясна, так що доцільність і ефективність електричних щіток до кінця не доведена.

Джерела[ред. | ред. код]