Ясна

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Ясна і зуби нижньої щелепи

Я́сна (лат. Gingiva) — це слизова оболонка, що покриває альвеолярний відросток верхньої щелепи і альвеолярну частину нижньої щелепи і охоплює зуби в області шийки. З клінічної та фізіологічної точок зору в яснах розрізняють міжзубний (ясенна) сосочок, крайові ясна або яснний край (вільна частина), альвеолярні ясна (прикріплена частина), рухливі ясна.

Гістологічно ясна складається з багатошарового плоского епітелію і власної пластинки. Розрізняють епітелій порожнини рота, з'єднувальний епітелій, епітелій борозни. Епітелій міжзубних сосочків і прикріплених ясен більш товстий і може ороговевает. У цьому шарі розрізняють базальний, шипуватий, зернистий і роговий шари. Базальний складається з циліндричних клітин, шипуватий — з клітин полігональної форми, зернистий — з сплощені клітин, а роговатий шар представлений декількома рядами повністю ороговілих та позбавлених ядер клітин, які постійно злущуються.

Зв'язковий апарат ясен[ред.ред. код]

Складову основу ясен строма у пришийковій області (циркулярної зв'язці зуба) містить велику кількість колагенових волокон. Така насиченість зв'язкового апарату ясен сприяє її щільному прилягання до зуба і рівномірному розподілу жувального тиску.