Зілпа

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Зілпа (івр. זִלְפָּה‎, Zilpa, Zilpāh) — згідно з Книгою Буття служниця Лії, яка стає наложницею патріарха Якова і народжує йому двох синів Гада і Ашера (Бут. 30:9).

Після одруження Якова на Лії (Бут. 29:24, Бут. 46:18) Зілпа віддана Лії служницею, батьком Лії - Лаваном.

Згідно з Раші — тлумачем Талмуду з 11 ст., Зілпа була молодша ніж Білга і рішення Лавана віддати її Лії було частиною хитрості, використаної ним для обману Якова, щоб той одружився на Лії, яка була старша, ніж Рахиль. На ранок після весілля, Лаван пояснив Якову, «У нашій місцевості не робиться так, щоб віддавати молодшу перед старшою» (Бут. 29:26). Але вночі, щоб приховати обман, Лаван дає завуальованій нареченій Лії молодшу з служниць Зілпу, щоб Яків думав, що він одружився на Рахілі, молодшій з сестер.

Зілпа також фігурує в суперництві між дружинами Якова, щоб народити йому синів. Лія більше не зачинає після народження четвертого сина, після чого (Бут. 30:3) Рахиль, яка ще не може народжувати дітей, дає свою служницю Білгу, в дружини Якову, щоб мати дітей через неї. Коли Білга народила двох синів, Лія вчиняє таке саме - віддає свою служанку Зілпу Якову. Лія називає двох синів Зілпи своїми і бере безпосередню участь у їх вихованні.

У єврейській традиції, Зілпа вважається похованою в Гробниці праматерів у Тверії.

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Зілпа у bibelwissenschaft.de (нім.)

Джерела[ред. | ред. код]

  • Святе Письмо Старого та Нового Завіту. Видавництво отців Василіан «Місіонер», 2005.