Йоаникій Скабовський

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Йоаникій Скабовський
Помер 1753
Київ, Київська губернія, Російська імперія
Alma mater Києво-Могилянська академія (1659—1817)
Конфесія православ'я

Петро Скабовський (чернече ім'я — Йоаникій; *близько 1704, Київ — †1753/1759, Київ) — український релігійний та освітній діяч в добу Гетьманщини, перший ректор Тверської духовної семінарії. Настоятель Київського Кирилівського монастиря, Київського Межиріцького та Михайлівського Золотоверхого монастирів.

Біографія[ред. | ред. код]

Народився в сім'ї київського міщанина. Закінчив повний курс навчання у Києво-Могилянській академії. У 1738 перебував на послуху в Київському Михайлівському Золотоверхому монастиpi.

У 1739 викликаний Синодом Відомства православного сповідання Російської імперії до Смоленської семінарії, але цьому перешкодив apxiмандрит Михайлівського Золотоверхого монастиря Тимофій Щербацький — майбутній Митрополит Київський.

1742 таки змушений виїхати на Московщину. Там, на прохання єпископа Тверського i Кашинського Митрофана Слотвинського, його призначено ректором Тверської семінарії i висвячено на apxiмандрита Тверського Отрочого монастиря, а 1745 — Калязинського Макаріївського Троїцького монастиря.

1748, за сприяння митрополита Київського, Галицького i всієї Малої Руси Тимофія Щербацького, шестирічне відрядження до Московщини завершилося і він повернувся в Україну. 1749 — настоятель Київського Кирилівського монастиря. 1750 висвячений на архімандрита Михайлівського Золотоверхого монастиря, 1753 — на архімандрита Київського Межигірського монастиря. У цьому caнi й закінчив свій земний шлях.

Автор «Слова на 32 неделю nо сошествии Св. Духа (ноябрь, 14)». — М., 1742.

Література[ред. | ред. код]

  • Києво-Могилянська академія в іменах, XVII—XVIII cт.: Енцикл. вид. / Упоряд. З. І. Хижняк; За ред. В. С. Брюховецького. — К.: Вид. дім «КМ Академія», 2001. — С. 487;
  • Строев П. М. Списки иерархов… СПб., 1877;
  • Колосов В. И. История Тверской духовной семинарии. — Тверь, 1889.