Михайлівський Золотоверхий монастир

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Михайлівський Золотоверхий монастир
Kiev stmichael May 2010.JPG
Михайлівський Золотоверхий монастир:
дзвіниця (ліворуч) та собор (праворуч)
50°27′20″ пн. ш. 30°31′22″ сх. д. / 50.45556° пн. ш. 30.52278° сх. д. / 50.45556; 30.52278
Тип споруди церква, православна церква і втрачена споруда
Розташування УкраїнаКиїв
Архітектор Григорович-Барський Іван Григорович
Засновник київський князь Святополк II Ізяславич
Поч. будівництва 1108
Кін. будівництва 1113
Зруйновано 19341936
Відбудовано 1999
Будівельна система необов'язковий
Стиль українське бароко
Належність УПЦ КП
Адреса вул. Трьохсвятительська, 8
Присвячення Архангел Михайло
Єпархія Українська православна церква — Київський патріархат
Веб-сайт archangel.kiev.ua
Михайлівський Золотоверхий монастир. Карта розташування: Київ
Михайлівський Золотоверхий монастир
Михайлівський Золотоверхий монастир (Київ)
CMNS: Михайлівський Золотоверхий монастир на Вікісховищі

Михайлівський Золотоверхий монастир — належить Українській православній церкві Київського патріархату.

Споруджений у 11081113 роках онуком Ярослава Мудрого київським князем Святополком Ізяславичем на базі Михайлівського Золотоверхого собору. Хрестово-купольний шестистовпний храм з трьома нефами та одним позолоченим куполом. На початку XX століття храм — 7-купольний (верхня фотографія). Михайлівський Золотоверхий собор було збудовано з каміння і цегли-плінфи на вапняно-цем'яковому розчині технікою «мішаної кладки» з використанням голосників у пазухах склепінь. Стіни собору прикрашали мозаїки і фрески. Був одним з найбільших монастирів Стародавнього Києва.

На території монастиря знаходиться Київська православна богословська академія та храм святого апостола і євангелиста Іоана Богослова.

За Рейнольдом Гайденштайном, королева Анна Ягеллонка сприяла будівництву храму в Кракові, для якого взірцем був Михайлівський Золотоверхий собор Києва.[1]

Історія[ред. | ред. код]

Золотоверхий монастир, 1918 рік
Вигляд монастиря з кінця XIX століття.

Згідно з думкою деяких істориків, київський князь Ізяслав Ярославич, чиє християнське ім'я було Димитрій, збудував монастир св. Димитрія та церкву у верхньому Києві поблизу Собору святої Софії в другій половині 1050-х років.

Через півсторіччя його син Святополк II Ізяславич збудував в 11081113 роках монастирську церкву (була закладена 11 липня 1108, тут був похований її фундатор[2]), присвятивши її своєму патронові архангелу Михаїлу. Можливо, що однією з причин, що спонукала князя Святополка збудувати церкву, була його недавня перемога над половцями, оскільки архангел Михаїл був заступником воїнів.

Під час монгольської навали в 1240-х роках монастир зазнав відчутних втрат. Монголи пошкодили собор та зняли його позолочені бані. В 1496 році монастир було відроджено і перейменовано з монастиря св. Димитрія на монастир св. Михаїла, відповідно до назви церкви, збудованої Святополком. Після численних відбудов та розширень впродовж XVI ст. монастир став одним з найбільших та найбагатших монастирів України.

Греко-католицька церква у 1612 році отримала королівський привілей на монастир. Намісник унійного Митрополита Іпатія Потія о. Грекович Антоній у 1618 році спробував поширити свою владу на обитель, що викликало різку реакцію: козаки схопили його та втопили в ополонці навпроти Видубицького монастиря.[3]

В 1620 році Іов Борецький зробив його резиденцією відновленої православної Київської митрополії.

1655 року за сприяння гетьмана Богдана Хмельницького було покрито міддю та позолочено верх церкви Архистратига Михаїла Золотоверхого монастиря у Києві.[4]

На початку XVIII ст. було споруджено муровану Трапезну церкву Іоана Богослова. Тоді ж споруджений мурований льох.

У 18551856 роках збудовано церкву Св. Миколая при настоятельських покоях.

У середині XIX — на початку XX століття формується комплекс келій та корпусів для прочан: келії Михайлівського відділення (1849—1852), готель для прочан (1857—1897), келії півчих (1894), келії Варваринського відділення (1898—1899), 2 будівлі готелів для прочан (1902—1903 та 1907—1908).

Зруйнування[ред. | ред. код]

Румовища собору Михайлівського золотоверхого монастиря після підриву 14 серпня 1937 року.

1922 року Михайлівський монастир було ліквідовано. В середині 1930-х років, після перенесення столиці УРСР з Харкова до Києва, було прийнято рішення про знесення собору і будівництві на його місці адміністративних будівель. Для цього в 1934 році вирішили провести конкурс на проект Урядового центру з місцем для парадів.[5] На всіх проектах крім одного, поданих на конкурс з розміщенням центру в районі площі Богдана Хмельницького, зносився Михайлівський Золотоверхий собор.[5] Єдиним з чотирьох проектів, у якому Михайлівський Золотоверхий собор і пам'ятник Богдану Хмельницькому зберігалися, був проект Йосипа Каракіса.[5] У підсумку в першому турі був затверджений проект архітектора Петра Юрченка.[6][7] Дане рішення, за словами архітектурознавця Б. Ерофалова: «в принципі повторює загальну схему Каракіса, але більш лобове, з ліквідацією Михайлівського собору. І якщо розташування основних обсягів у Каракіса асиметричне — в перспективному завершенні площі і по північному її фланзі, — то Юрченко нічтоже сумняшеся вибудував обидва функціональні обсяги по краю схилу у вигляді суворо похилих паралелепіпедів, але зберігши Присутні місця».[6] У березні 1934 року вирішили відмовитися від минулого рішення й оголосити новий конкурс, і на ньому вибрали проект архітектора Йосипа Лангбарда.[6] Тим часом з досліджень Олега Юнакова з опорою на архівні документи видно, що хоч в проектах І. Лангбарда і П. Юрченко собор відсутній, але не це є причиною знесення, оскільки рішення про знесення монастиря було прийнято постановою Політбюро ЦК КП(б)У вже в лютому 1934 року, а демонтаж мозаїк почали проводити ще в 1933 році.[8]

Спроби ряду мистецтвознавців (зокрема, репресованих Миколи Макаренка, Дмитра Айналова) зберегти собор (хоча б домонгольську його частину) були відкинуті владою, яка погодилася тільки на зняття зі стін будівлі давніх мозаїк і фресок.

Правда були й ті, хто відкрито висловлювалися за знесення собору. Наприклад, Олександр Довженко одним з перших у 1932 році заявляв, що «при вирішенні проблеми будівництва парку культури Михайлівський монастир попроситься „піти“, він віджив свій вік. Абсолютно неприпустимо навіть думати, що ці стіни комусь потрібні. Я думаю, коли ми знесемо Михайлівський монастир, то будівництво парку дасть потрібний ефект».[8][9][10]

У 19341936 Михайлівський Золотоверхий собор, дзвіниця та частина інших споруд монастиря були знесені у зв'язку з проектом створення на цьому місці урядового центру. Останній планували зробити копією головного будинку ЦК КПУ — зараз будівля міністерства закордонних справ України. Єдиний з українських вчених, хто відмовився підписати акт на знесення Михайлівського Золотоверхого монастиря — Микола Макаренко, якого невдовзі за це було репресовано.

Перед знищенням унікального ансамблю української архітектури, була проведена дослідницька робота. Фрески, мозаїки були перевезені до музеїв Москви, Ленінграду (Санкт-Петербургу), Новгорода та інших міст СРСР. Мозаїчну композицію «Євхаристія» було перенесено до Софійського собору. Багато смальтового розпису потрапило до Лаврського заповідника. Урядового центру на місці Михайлівського Золотоверхого собору так і не збудували!

В роки Другої світової війни деякі фрески були вивезені до Німеччини, звідки вони потрапили до Ермітажу у Ленінграді. В Софійському соборі зберігалися: «Євхаристія», «Стефан і Фаддей» — фрагменти постатей святих; фрески — сцени з «Благовіщення», постать святого Захарії та ін. Мозаїка «Дмитро Солунський» і верхня частина фрескової постаті Самуїла — в Третьяковській галереї і Російському музеї в Санкт-Петербурзі.

Відновлення[ред. | ред. код]

Меморіальна дошка на честь Олеся Гончара
Поштовий блок України «Михайлівський золотоверхий монастир. 900 років».

Одним з ініціаторів відбудови Михайлівського Золотоверхого монастиря був Олесь Гончар, меморіальну дошку якому було відкрито 17 травня 2011 року на будівлі собору[11].

На початку 1990-х років Українська Православна Церква Київського Патріархату збирає кошти для відтворення собору. Грошей вистачило лише на початкові дослідження, було зрозуміло, що без державної підтримки унікальну пам'ятку українського бароко не буде відбудовано. Українська спільнота надсилала численні звернення до голови держави виділити фінансування на реставрацію. Нарешті 9 грудня 1995 року Президент Леонід Кучма видав указ, який визначав відбудову Михайлівського Золотоверхого монастиря загальнодержавним пріоритетом.

Влітку 1997 року на Економічній брамі Михайлівського Золотоверхого монастиря відкрито меморіальну дошку з бюстом Миколи Макаренка.

Першою постала дзвіниця в стилі українського бароко у первісному вигляді. Собор було відкрито на День Києва 1998 року, за участю патріарха Київського і всієї Русі-України Філарета, який освятив монастир. Також були присутні президент Леонід Кучма, голова уряду Валерій Пустовойтенко та мер міста Києва Олександр Омельченко. В соборі проходить служба Української православної церкви Київського Патріархату, а поруч, як у давні часи, діє монастир.

У лютому 2001 року чотири фрагменти фресок XII століття Михайлівського Золотоверхого собору, що зберігалися в Ермітажі, були передані Україні.

У січні 2004 року Міністерство культури Росії ухвалило рішення про передачу Україні з Ермітажу семи фресок київського Михайлівського Золотоверхого собору, які опинилися в Росії, восени 2004 передачу фресок було закінчено.

Головний архітектор проекту відтворення Михайлівського Золотоверхого собору — Юрій Лосицький[12]. У відновленні розписів інтер'єру брали участь такі українські митці: Бородай Олександр Андрійович,…

Євромайдан[ред. | ред. код]

Панахида за загиблим активістом Євромайдану Михайлом Жизневським в соборі монастиря

Під час силового розгону Євромайдану в ніч на 30 листопада 2013 року[13][14] частина людей, які втекли від підрозділу міліції «Беркут», знайшла прихисток на території Михайлівського Золотоверхого монастиря[15]. Під час сутичок із «Беркутом» у соборі двічі (Вперше 30 листопада 2013, і вдруге 19 лютого 2014[16][17]) переховувались мітингувальники та розбивали тимчасовий штаб. Семінаристи із КПБА допомагали мітингувальникам: ходили на нічні чергування, приносили медикаменти, робили чай, носили гарячу воду.

« До 1 грудня ми залишались єдиним місцем для відпочинку та сну немісцевих учасників протесту. У неділю частина мітингувальників переїхала у будинок профспілок, КМДА, тепер вже і у Жовтневий палац. Відкрив свої двері римо-католицький храм, але все одно кожну ніч собор наш заповнений людьми. Ми зберегли нічне чергування студентів семінарії і церковнослужителі продовжують всю ніч відправляти богослужіння. »

Олександр Трофимлюк, [14]

У ніч на 11 грудня 2013 року дзвони Михайлівського Золотоверхого монастиря вперше за 8 століть били на сполох, до цього таке востаннє було у 1240 році, під час Монголо-татарської навали. Саме завдяки звуку дзвонів до центру столиці зійшлося безліч киян і спроба зачистити Євромайдан працівниками спецпідрозділу «Беркут» та військовослужбовцями Внутрішніх військ виявилася невдалою[18].

26 січня 2014 року в соборі Михайлівського Золотоверхого монастиря пройшла панахида за загиблим активістом Євромайдану Михайлом Жизневським.

Архітектурний ансамбль[ред. | ред. код]

Дзвіниця[ред. | ред. код]

Гімн України. Карильйон дзвіниці Михайлівського Золотоверхого собору

Встановлено годинник-куранти, награє нескладну мелодію. Механізм керування — електричний. Кількість дзвонів також дозволяє грати як на справжньому карильйоні.

Михайлівський Золотоверхий собор[ред. | ред. код]

Імена художників, які створили мозаїки і фрески Михайлівського Золотоверхого собору, невідомі. Ймовірно, в роботах брав участь давньоруський майстер Алімпій з Києво-Печерського монастиря. Загальна площа мозаїк, що збереглися, — 45 м². Написи на мозаїках собору зроблено старослов'янською мовою. Крім мозаїк і фресок, збереглися дві шиферні плити кінця 1 ст.[джерело?] з рельєфним зображенням вершників. Відомо, що іконостас для притвору Святої Катерини був оздоблений різьбярем Романом, оправу для Євангеліє виконав київський золотар Самійло Ростовський.

Трапезна церква Івана Богослова[ред. | ред. код]

Колись на цьому місті стояла дерев'яна церква, вибудована в 1613 р. Перебудована в цеглі на початку XVIII ст. Має той же архітектурний прототип, що і будівля старого академічного корпусу з конгрегаційною церквою Благовіщення колишнього Братського монастиря. На відміну від неї (перебудованої у 1732—1740 рр. на триповерховий корпус архітектором Шеделем) залишилась одноповерховою. Вибудована у регіональних формах українського бароко. Фасади прикрашені пілястрами та віконними отворами, деякі закладені та стали нішами. Зі сходу до трапезної прибудована церква з банею, восьмерик на четверику, після реставрації — баня крита ґонтом.

Наприкінці XVIII ст. зіпсована негодою ґонтова покрівля була замінена бляхою. У 1827 р. будівля капітально ремонтована з заміною конструкції даху, тинькуванням фасадів, наново викладені печі, створена підлога з цегли. У 1837 р. відбувся ремонт інтер'єру з додачею стінописів. У 1904 р. була пошкоджена пожежею.

Наукова реставрація будівлі відбулася в 1976—1981 роках (проект — арх. В. П. Шевченко, інтер'єри та меблі — арх. І. Й. Каракіс) у формах, наближених до первісних, повернута покрівля, крита гонтом.[19] Втрачені колись склепіння з міркувань протипожежної безпеки відтворені у залізобетоні і стилізовані під первісні.

Зображення[ред. | ред. код]

Історичні фотографії[ред. | ред. код]

Рештки мистецького оздоблення[ред. | ред. код]

Панорама[ред. | ред. код]

Велична панорама комплексу монастиря

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Рейнольдъ Гейденштейнъ. 1596 / Отделъ ІІ. Извѣстія очевидцевъ, современниковъ и иностранныхъ писателей // Сборникъ матеріаловъ для исторической топографіи Кіева и его окрестностей (редактори Володимир Антонович, Ф. Терновський). — К. : типографія Е. Я. Федорова, 1874. — С. 24.
 2. Извлеченіе изъ древнихъ Русскихъ лѣтописей / Отделъ І. Извѣстія лѣтописные // Сборникъ матеріаловъ для исторической топографіи Кіева и его окрестностей.— Кіевъ: типографія Е. Я. Федорова, 1874.— С. 14
 3. Сас П. Грекович Антоній // Енциклопедія історії України : у 10 т. / редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. ; Інститут історії України НАН України. — К.: Наукова думка, 2004. — Т. 2 : Г — Д. — С. 190—191. — ISBN 966-00-0405-2.
 4. Извлеченіе изъ козацкихъ лѣтописей / Отделъ І. Извѣстія лѣтописные // Сборникъ матеріаловъ для исторической топографіи Кіева и его окрестностей… — С. 44.
 5. а б в Юнаков, 2016, с. 111
 6. а б в Юнаков, 2016, с. 112
 7. Юнаков, 2016, с. 416
 8. а б Юнаков, 2016, с. 113
 9. Ковалинский, 2002, с. 253
 10. Ковалинский, 2006, с. 308-319
 11. http://www.memory.gov.ua/publication/mikhailivskii-zolotoverkhii-monastir
 12. До 22-річчя незалежності України архітектор Юрій Лосицький та мистецтвознавець Юрій Коренюк прочитали лекцію в Софії Київській / Міністерство культури України, 22 серпня 2013
 13. http://www.pravda.com.ua/news/2013/11/30/7003797/
 14. а б http://life.pravda.com.ua/person/2013/12/4/143967/
 15. http://www.pravda.com.ua/news/2013/11/30/7003742/
 16. http://www.pravda.com.ua/news/2014/02/19/7014764/
 17. http://www.pravda.com.ua/archives/date_19022014/
 18. http://www.radiosvoboda.org/content/article/25196572.html
 19. Юнаков, 2016, с. 40

Посилання[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]