Магазин (артилерія)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Казенник)
Перейти до: навігація, пошук
Магазин із затвором поршневого типу 122-мм гаубиці зразка 1910/30 років

Магазин (артилерія), або задок — задня (казенна) частина артилерійського (мінометного) ствола, в якій розташований затвор. У стрілецькій зброї аналогічна за призначенням деталь називається ствольною коробкою або затворною коробкою, і, як правило, виконується конструктивно окремо від ствола.

Конструкція[ред.ред. код]

Слід відрізняти магазин від камори, в якій розташовані пороховий заряд зі снарядом або унітарний постріл, — у стрілецькій зброї аналогічна за функціональним призначенням частина ствола іменується патронником.

Через затвор магазин сприймає тиск порохових газів при пострілі. Разом із затвором і гільзою магазина надійно замикає канал ствола. У задній частині ствола відбувається займання заряду. Задок служить також для з'єднання ствола з противідкітними пристроями, а в деяких гарматах морської та берегової артилерії і для врівноваження їх хитної частини. У мінометах магазин є дном ствола.

У сучасних артилерійських системах задок представляє, як правило, окрему деталь.

Залежно від способу з'єднання зі стволом розрізняють вґвинтні та наґвинтні магазини. Наґвинтні магазини нагвинчуються на трубу або кожух ствола, або з'єднуються з ним за допомогою муфти (гайки). Наґвинтні задки з проміжною муфтою отримали найбільш широке поширення в наземній артилерії. Вґвинтні магазини мають менші габарити і застосовуються звичайно у великокаліберних гарматах з поршневими затворами. В гарматах малого калібру магазини можуть виготовлятися як одне ціле зі стволом.

Задком також називався ґвинт, що призначався для утворення дна каналу ствола в старовинній ручній зброї.

Джерела[ред.ред. код]

  • Радянська військова енциклопедія «К-22» —ЛИНЕЙНЫЙ» // = (Советская военная энциклопедия) / Маршал Советского Союза Н. В. ОГАРКОВ — председатель. — М. : Воениздат, 1979. — Т. 4. — С. 36. — ISBN 00101-236. (рос.)

Посилання[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]