Затвор (зброя)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Затвор автоматичної гвинтівки М16

Затво́р, замо́к  — деталь вогнепальної зброї, виконана з твердого металу, котра служить для замикання патрона в патроннику. Затвор також перезаряджає зброю, подаючи патрон в патронник. Після цього затвор замикається, провертаючись навколо своєї осі, при цьому бойові упори затвору входять у зчеплення з пазами ствольної коробки.

Поворотно-ковзний затвор[ред. | ред. код]

Докладніше: Ковзний затвор

Найпоширеніша система ручного затвора — подовжньо-ковзний поворотний затвор (англ. bolt-action).

Затвор гвинтівки Mauser 98 в зборі
Затвор Mauser 98 у розібраному вигляді

Історія розвитку[ред. | ред. код]

Перша гвинтівка з ковзним затвором була розроблена в 1824 Йоганном фон Дрейзе (Johann Nikolaus von Dreyse). Гвинтівка Дрейзе була прийнята на озброєння прусської армії в 1841[1]. Нова гвинтівка дала прусській армії велику перевагу: у Битві при Кеніггреце (нім. Schlacht bei Königgrätz) між прусською і австрійською арміями австрійці зазнали нищівної поразки, причому їх втрати перевищували втрати прусської армії в шість разів. В галузі стрілецької зброї почалася гонка озброєнь, з'явилися казеннозарядні гвинтівки конструкції Snider (1865), Werndl (1867), Terssen (1868), Reminton (1867), Chassepot (1868), Мартіні-Генрі (1871), Маузера (1871)[2]. Російська армія прийняла на озброєння гвинтівку системи Бердана (1868).

Типи конструкції[ред. | ред. код]

Існує три основні конструкції ковзного затвора: Маузер, Лі-Енфільд і Мосін-Наган. Ці системи використовуються в переважній кількості моделей гвинтівок з ковзним затвором, винятки вельми рідкісні. Основні відмінності стосуються способу замикання ствола, ступеня обертання затвора і кількості упорів, що утримують затвор під час пострілу.

Маузер[ред. | ред. код]

Докладніше: Mauser 98

Найпоширенішою системою є затвор системи Маузер, був вперше застосований в гвинтівці Mauser M98 (1898). Окрім власне гвинтівок Маузер, ця система використовувалася в американській гвинтівці M1903 Springfield, японській Arisaka, англійській M1917 Enfield американського виробництва та інших.

Завдяки присутності третього упору в задній частині затвора, конструкція Маузер забезпечує надійніше замикання ствола при пострілі, в порівнянні з Лі-Энфільд або Мосін-Наганом. Тому тільки Маузер дозволяє використовувати патрони підвищеної потужності типу «Магнум».

Лі-Енфілд[ред. | ред. код]

Докладніше: Lee-Enfield

Англійський затвор Лі-Енфілд дає менш щільне замикання ствола, ніж затвор Маузера. В результаті, при незначному зниженні купчастості, помітно прискорюється процес перезарядження і, отже, темп стрільби. З іншого боку, ця система виключає використання патронів типу «Магнум».

Затвор має змінну головку, що дозволяє шляхом заміни головки міняти розмір патронника (англ. headspace), що, у свою чергу, дозволяє використовувати патрони різних конструкцій.

Окрім бойових гвинтівок Лі-Енфільд, що стояли на озброєнні країн Британської співдружності, затвор цього типу використовується у великій кількості конструкцій мисливської зброї.

Мосін-Наган[ред. | ред. код]

Докладніше: Гвинтівка Мосіна

Затвор конструкції Мосін-Наган (1891) істотно відрізняється як від Маузера, так і від Лі-Энфілд. Конструкція затвора досить складна, але відрізняється міцністю і надійністю. Як і Лі-Енфілд, Мосін-Наган не допускає використання сучасних патронів типу «Магнум», проте стандартний російський патрон 7,62×54 мм R по своїй дії може бути порівнянний з деякими патронами типу «Магнум», наприклад 7 mm Remington Magnum.

Хоча в спеціальній спортивній зброї затвор Мосін-Наган не використовується, багато мисливців використовують модифіковані бойові гвинтівки Мосіна, що у великій кількості залишилися після Другої світової війни.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки і посилання[ред. | ред. код]

  1. Dupuy, Trevor N., Colonel, U.S. Army (rtd). Evolution of Weapons and Warfare (Indianapolis: Bobbs-Merrill, 1980), p.293.
  2. R. Matuszewski, I. Wojcechowski «Karabin Mauser wz. 1898»: Warzhawa, 1984