Калібр

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Набої калібру 9мм

Калібр (рос. калибр; англ. caliber, gauge; нім. Kaliber n, Kalibermaß n, Lehre f) — у військовій справі, вимір діаметру ствола вогнепальної або іншої зброї. Є одним із способів стандартизації зброї та набоїв. Для нарізної зброї може визначатись як по відстані між протилежними полями нарізів, так і між нарізами. Також для снарядів, мін, бомб, дорівнює діаметру найбільшого перетину.

У різних системах стандартизації має різне значення. Так для старовинної гладкоствольної артилерії калібр вимірювався вагою ядра. Наприклад, артилерійська система Грибоваля передбачала озброєння армії гарматами трьох калібрів: 4 фунти, 8 фунтів і 12 фунтів. Коли з'явились нарізні гармати, що стріляли вже не круглими ядрами, а витягнутими снарядами, старий спосіб визначення калібру зберігся, але прийняв досить химерні форми, калібр тепер позначав якби ця гармата стріляла ядрами, то скільки би важило ядро відповідного для цієї гармати діаметру. Згодом від цієї штучної системи відмовились і калібр зброї визначається діаметром каналу ствола в міліметрах, дюймах, лініях (2,54 мм).

В залежності від країни, калібр можуть позначати в сотих або тисячних долях дюйма, наприклад, .22 (5,6 мм), або .380 (9 мм).

Нарізна зброя[ред.ред. код]

Для нарізної зброї існують два основних способи визначення діаметру ствола: вимірюється відстань або між внутрішніми краями нарізів, або між протилежними їх краями (тобто або найменший, або найбільший діаметр порожнини ствола). Перший спосіб традиційно використовується в США, другий вважається стандартним і розповсюджений у решті світу. Для набоїв або авіаційних бомб калібр визначається за найбільшим поперечним діаметром.

Гладкоствольна зброя[ред.ред. код]

Для гладкоствольних мисливських рушниць калібри вимірюються інакше: число калібру означає кількість куль, які можна відлити з 1 англійського фунта свинцю (453,6 г). Кулі при цьому повинні бути сферичні, однакові по масі і діаметру, який рівний внутрішньому діаметру ствола в середній його частині. Чим менше діаметр ствола, тим більше кількість куль. Таким чином двадцятий калібр менше шістнадцятого, а шістнадцятий менше дванадцятого.

Позначення калібру Варіант позначення Діаметр ствола, мм Різновиди
36 .410 10.4 -
32 .50 12.5 -
28 - 13.8 -
24 - 14.7 -
20 - 15.6 (15.5 magnum) -
16 - 16.8 -
12 - 18.5 (18.2 magnum) -
10 - 19.7 -
4 - 26.5 -


Окрім калібру, набої для рушниць можуть відрізнятись довжиною гільзи та патронника. При цьому, зазвичай, набої з меншою довжиною гільзи можна використовувати в рушницях того ж калібру, але з довшим патронником (але не навпаки). Для 12-го калібру стандартом патронника є 70 мм (2¾ дюйма). Рушниці з патронником 76 мм (3 дюйма) та набої з такою довжиною гільзи називають «Магнум». Також існують набої та зброя під них з довжиною гільзи 89 мм (3½ дюйма), яку називають «Супер-Магнум»[1].

Довжину ствола гармати в артилерії частіше виражають в калібрах — скільки разів діаметр каналу ствола укладеться в довжині ствола, стільком калібрам рівна довжина ствола зброї.

Класифікація калібрів на теренах колишнього СРСР[ред.ред. код]

По калібру стрілецька зброя ділиться на зброю
  • малого калібру. Стрілецька зброя калібру до 6,5 мм (пістолет Марголіна, гвинтівки СМ-2, ТОЗ-8/12, автомат АК-74)
  • нормального калібру. Стрілецька зброя калібру понад 6,5 до 9 мм (пістолет ТТ, Макарова, снайперська гвинтівка СВД, автомат АК-47, АКМ, гвинтівка Мосіна)
  • великого калібру Стрілецька зброя калібру понад 9 до 14.5 мм (в окремих випадках калібр стрілецької зброї може перевищувати 14,5 мм) (кулемет ДШК, НСВ)

Розподіл між кулеметом і автоматичною гарматою прийнято вважати по 20 мм. Тому, наприклад, 20 мм німецька зенітна гармата Флак-30 вже є гарматою.

Примітки[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

Використані джерела[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

  • studopedia.org/7-14411.html — НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ ОБОРОНИ, Кафедра підготовки офіцерів запасу, НАВЧАЛЬНИЙ ПОСІБНИК з дисципліни „Вогнева підготовка” автор - викладач кафедри підготовки офіцерів запасу Голік В.П.