Камптозавр

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Реконструкція вигляду.

Камптозавр — рід травоїдних птахотазових динозаврів, що жили наприкінці юрського періоду на териториії західної частини сучасної Північної Америки. Його назву можна буквально перекласти як «гнучкий ящір» (грец. καμπτος/камптос — «вигнутий», грец. σαυρος/завр — «ящір»).

Рід був описаний у 1879 році[1].

Будова[ред. | ред. код]

Завдовжки камптозавр досягав 8 метрів, заввишки — близько 2 метрів, вага — приблизно 700–800 кілограмів[джерело?]. У 2010 році Грегорі Пол (Gregory S. Paul) вказав менші значення: завдовжки — 5 метрів, вага — близько 500 кг[2].

Особливості життя[ред. | ред. код]

Найімовірніше камптозавра мав бочкоподібне тіло, оскільки йому був потрібний великий шлунок, щоб перетравлювати величезний об'єм листя, пагонів і гілок[3]. Особини пересувалися, як вважають, на двох лапах, хоча будова пальців на передніх дозволяє припустити, що вони могли переміщатися і на всіх чотирьох. На основі вивчення інших ігуанодонтових припускають, що камптозаври могли досягати швидкості 25 км/год[4]. Також вважають, що своє масивне тіло в рівновазі вони підтримували за допомогою важкого хвоста. Голова була подовженою, в роті було кілька рядів зубів. Яких-небудь природних засобів захисту від хижаків, на зразок броні або рогів, не мали.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Andrew T. McDonald (2011). The taxonomy of species assigned to Camptosaurus (Dinosauria: Ornithopoda). Zootaxa 2783: 52–68. 
  2. Paul, G.S., 2010, The Princeton Field Guide to Dinosaurs, Princeton University Press p. 284
  3. Камптозавр Camptosaurus — Динопедия. www.dinopedia.ru. Процитовано 2018-11-16. 
  4. Foster, J. (2007). «Camptosaurus disparJurassic West: The Dinosaurs of the Morrison Formation and Their World. Indiana University Press. p. 219–221.