Канадські метиси

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Історичне зображення полювання метисів.

Мети́с також: мейті́фр. métis — «помісь», «суміш», що саме підкреслює «змішане походження» або «змішану кров») — нащадок європейця й північноамериканського індіанця.

Мети́си — один з визнаних автохтонних народів в Канаді. Історично канадських метисів також називали «Bois Brule», «Countryborn», або «Чорні шотландці». Територія їх розселення складається із канадських провінцій Британської Колумбії, Альберти, Саскачевану, Манітоби, Онтаріо і Північно-Західних Територій. Метиси також мешкають у північній частині Сполучених Штатів (Північна Дакота, Монтана). Згідно з переписом Канадського Статистичного Бюро 2001 по всій території країни нараховується 292 310 жителів, які визнають себе метисами. Найбільш метисів у степових провінціях Канади: Альберта — 66 055, Манітоба — 56 795 і Онтаріо — 48 345.

Офіційний статус в Канаді[ред. | ред. код]

Офіційно назва метис (мейті) використовується по відношенню до нащадків людей, які раніше мешкали в південній Манітобі вздовж долини річки Ред-Рівер або навколиць Вінніпеґу. Назва також офіційно застосовується до нащадків подібних груп людей в провінції Квебек і Лабрадор, хоч історично ці групи відмінні одна від одної. Урядом провінції Альберта на початку 1900-х років був прийнятий Закон про Переселення Метисів, згідно з яким створені окремі поселення метисів.

У Канаді існує Національна Рада Метисів Канади, яка визначає приналежність осіб до метисів, якщо вони відповідають таким критеріям:

  • сам визнає себе метисом
  • має метиський родовід
  • відрізняється від індіанців і інших народів
  • якщо його визнають таким інші метиси

Канадський Конституційний Акт 1982 р. визнає приналежність метисів до автохтонних народів, що й надає їм окремі споконвічні права, як-от: вільні мисливство, риболовля тощо.

Сучасність і відродження[ред. | ред. код]

В наш час, в результаті політики насильницької асиміляції, канадські метиси в основному англомовні, однак французька зберігається в якості другої мови. Прокидається інтерес до відновлення традиційної мови мічиф.

Посилання[ред. | ред. код]