Катакомби Умані

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Чотири століття ховаються під землею уманські катакомби. Точна дата невідома, але перші згадки про підземні ходи датуються XVII століттям. Хто і коли викопав уманські печери, так само незрозуміло, як і навіщо. Появу більшості з них дехто приписує кріпакам Станіслава Потоцького, які таким чином нібито намагалися сховати скарби свого пана. Не надто серйозна версія з огляду на те, що за таких обставин кілька тисяч осіб знали б про схованки. За іншою версією цими ходами у XVII столітті до козацької фортеці доправляли провіант і воду. у 1677 році ходами до фортеці потрапили турки.

У 1768 році найкривавішу розправу тут влаштували гайдамаки, так само захопивши місто буквально з-під землі: тоді польські шляхтичі, греко-католицькі священики та євреї-орендарі були вирізані або втоплені у криницях, а їхнє майно опинилося в руках ватажків повстання. Саме тому ще й зараз печери називають «гонтівськими». У 1937-му році НКВСівці пристосували шахти для складування трупів закатованих поляків: їх пересипали сіллю і вапном. У часи окупації гитлер викрив злочини червоного режиму і розчистили підземелля.

Хроніка уманських катастроф[ред. | ред. код]

Коротка хроніка уманських катастроф пов’язаних з катакомбами: 1922, 1948, 1950 – обвали дороги неподалік міської пошти; 1932 – унаслідок осідання ґрунту за міським базаром розвалилися два будинки; 1953 – на території тюрми на вул. Ленінській утворилося провалля завдовжки 15 метрів ходом завширшки близько 7 метрів; 1954 – обвал біля житлового будинку на вул. Коммолоді; 1955 – під час земляних робіт на розі вулиць Шолом-Алейхема і Челюскінців виявлено нагромадження скелетів і предметів вжитку: свідчення подій 1674-1677 років; 1955 – проводячи земляні роботи на будівництві заводу «Мегометр», будівельники виявляють кілька шахт, у тому числі – й колодязь, куди гайдамаки скинули всіх учнів католицької школи. 2008 – при будівництві фундаменту «Dom de Luxe» на центральній площі, будівельники зіткнулися з сильним просіданням ґрунту та вимушені були використовувати спецтехнології.

Посилання[ред. | ред. код]

стаття з інформаційного щотижневика Черкащини

стаття "Що ховають від людських очей підземелля Умані "[недоступне посилання з липень 2019]

стаття Загадочные подземелья «Софиевки»

стаття сайту 04744.info