Квіти зла

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Квіти зла
Fleurs du mal.jpg
Титульна сторінка першого видання із надписами автора
Оригінал Les Fleurs du Mal
Жанр поезія / декаденство, символізм
Автор Шарль Бодлер
Мова французька мова
Написаний 1840-1857
Виданий 1857

Кві́ти зл́а (фр. Les Fleurs du Mal) — збірка поезій Шарля Бодлера, опублікована 1857 року. Збірка містить вірші Бодлера, написані в період з 1840 до 1857 року. Вона вважається значною віхою у розвитку французької поезії і становленні символізму, як літературного напрямку. Тематика збірки в основному інтимна й декадентська.

Видання[ред.ред. код]

Вірші, які увійшли до збірки, були написані впродовж 1840-их і першої половини 1850-их років. Вони почали поступово з'являтися в журналі «La Revue des deux Mondes» у 1855. Всього було надруковано 18 поезій. Бодлер послав свої вірші видавцю Огюсту Пуле-Малассі 4 лютого 1857 року. 20 квітня 9 із них з'явилися в «Revue française». Перше видання збірки накладом 1 300 примірників поступило в продаж 25 червня. 5 липня в газеті «Ле Фігаро» з'явилася критична стаття, що оголосила збірку аморальною. 14 липня газета «Le Moniteur universel» опублікувала статтю з похвальною оцінкою.

Друге видання, з якого було вилучено 6 заборонених віршів і додано 32 нових, побачило світ у 1861 році накладом 1500 примірників. Третє видання вийшло 1868 року в Брюсселі вже після смерті автора. До нього увійшли 151 поезія, включно із забороненими.

Структура[ред.ред. код]

Поезії збірки згруповані в 6 частин:

  • Сплін та ідеал. Spleen et Idéal
  • Паризькі картинки. Tableaux parisiens
  • Вино. Le Vin
  • Квіти зла. Fleurs du mal
  • Бунт. Révolte
  • Смерть. La Mort

Тон збірці задає передмова, в якій нудьга називається найгіршою з бід, а сатана ідентифікується з алхіміком із псевдонімом Гермес Трисмегіст.

Судова заборона[ред.ред. код]

Збірка епатувала французьку громадськість, викликавши обурення в одних і захоплення в інших. На хвилі обурення автор і видавець були покарані французьким судом за образу громадської моралі. Бодлера оштрафували на 300 франків, шість віршів із збірки потрапили під заборону публікації, яка була відмінена тільки в 1949. Ці вірші: «Лесбос», «Прокляті жінки (у тьмяному сяйві)», «Лета», «Тій, що надміру весела», «Біжутерія» та «Метаморфози вампіра». Ці вірші вийшли в Брюсселі окремою збіркою під назвою «Les Épaves»[1].

Посилання[ред.ред. код]

Виноски[ред.ред. код]

  1. Épaves означає французькою сміття на воді, наприклад, залишки від розбитого корабля