Кондратюк Ольга Юстинівна

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Кондратюк Ольга Юстинівна
Кондратюк Ольга Юстинівна.jpg
Кондратюк Ольга Юстинівна
Ім'я при народженні Кондратюк Ольга Юстинівна
Народження 1927(1927)
с. Березина, Житомирський район, Житомирська область, УРСР
Смерть 10 червня 1943(1943-06-10)
с. Рудня, Коростишівський район, Житомирська область
Поховання с. Березина, Житомирський район, Житомирська область
Громадянство Україна
Формування партизанський загон імені М. Щорса

Ольга Юстинівна Кондратюк (нар. 1927(1927) — пом. 10 червня 1943) 16-річна партизанка загону імені М. Щорса на Житомирщині, яким керував А. Й Цендрівський

Біографія[ред. | ред. код]

Могила Кондратюк О. Ю. — партизанки

Народилась в с. Мала Березина (умовна частина нинішнього с. Березина на південь від траси Київ-Чоп). Перед ВВв закінчила 4 класи середньої школи в сусідньому селі Гадзинка. Під час ВВв сім'я Кондратюків брала активну участь в партизанському русі. Її батька схопили в полон, та за допомогою житомирських підпільників він втік. З того часу в хаті Кондратюків переховувались двоє полонених[1], які втекли разом з батьком. Селом нишпорили поліцаї та гітлерівці. Забирали молодь до Німеччини. Прийшли і за Ольгою. І хоч дівчина переховувалася на горищі дідової хати, довелося вийти із схованки, щоб староста не підпалив хату разом з людьми. Великий гурт молоді й підлітків погнали окупанти до станції. Ольгу Кондратюк врятували від фашистської каторги батькові товариші по підпіллю й привели у партизанський загін імені М. Щорса, яким командував Адам Цендрівський, один з братів великої партизанської сім'ї. Слідом за нею до партизанів прийшов батько О.Кондратюк. Йому пощастило уникнути арешту. В загоні Оля Кондратюк куховарила, готувала перев'язочні матеріали, збирала цілющі трави, вчилася стріляти. Потім стала ходити у розвідку в найнебезпечніші місця.

Гітлерівці вирішили знищити партизанський рух в величезному Івницькому лісі. Під час масштабної операції 9-10 06.1943 року — загін партизан був блокований в Івницькому лісі. Цілий день точився бій. Вранці партизани прорвали вороже кільце, але багато їх потрапило в полон в оточенні близ с. Рудня-Грабівка (сучасне с. Рудня). Серед них була Ольга Кондратюк. Після довгих катувань їх розстріляли. Підлітків та дітей по черзі розстрілювали із автомата в потилицю, перед власноруч ними ж викопаною окремою братською могилою на околиці села Рудня-Грабівка.

Про смерть Ольги Кондратюк повідомили її родичів в с. Березина. За переказами прадіда М.Кондратюк (діда О.Кондратюк), який поїхав до місця страти онучки — діти в ямі були сильно понівечені, зі слідами побоїв, виламаними руками, виколотими очима. Через вистріл в потилицю дітей упізнати було неможливо. Дід Ольги Кондратюк впізнав її лише за розкішним довгим рижим волоссям.

Пам'ять[ред. | ред. код]

Особиста карточка могили від військомату

Спочатку була ніби-то похована в братській могилі на місці розстрілу[2]. За словами ж М.Кондратюк — прадід забрав Ольгу Кондратюк із братської могили невдовзі після розстрілу, і поховав на кладовищі рідної Березини. В 1971 році на її могилі встановлено обеліск із чорного полірованого з лицьової сторони -габро. Пам'ятник увінчано зіркою і має висоту 1,5 м. На лицьовій стороні має вмонтовану світлину з порцеляни, нижче присвятний надпис.

Могила О.Кондратюк є об'єктом культурного надбання і охороняється відповідним законом України. На початку 90-тих років в селі Березина планували відкрити шкільний музей присвячений юній партизанці. Наразі ідея не реалізована.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. За словами родички -М.Кондратюк, був один червоноармієць.
  2. Іващенко Олена. стаття «Могила Кондратюк О. Ю» із книги «Пам'ятки і пам'ятні місця історії та культури міста Житомира і Житомирського району. Вип. 6»

Література[ред. | ред. код]

  • Мокрицький Павло. «Віртуальний Інтерактивний Атлас об'єктів культурної спадщини Житомирського району», Житомир, НІД «Глобальних проблем»,2015р (в процесі укладання).
  • Іващенко Олена. Могила Кондратюк О. Ю. (іст.). [Ст. 100] : 16-річна партизанка із загону ім. М. Щорса, яким керував А. Й Цендровський: с. Березина, Глибочицька сільрада, Житомирського р-ну] / О. Іващенко //

Пам'ятки і пам'ятні місця історії та культури міста Житомира і Житомирського району. Вип. 6. — Житомир: Полісся, 2006. — С. 183—184. — Бібліогр.: с. 183.

  • Книга Пам'яті України. Житомирська область. Т. 12. — Житомир: Льонок, 1998. — С. 330.м
  • Тихонов Б. Синій світанок / Б. Тихонов // Вічно живі: зб. докум. нарисів / худож. оформлення В. П. Глуздова. — 4-е вид., переробл. — К. : Веселка, 1975. — С. 123—126.
  • Юні месники Поліського краю / упоряд. Ж. І. Василенко ; ред. Г. С. Хіміч. — Житомир: Полісся, 1997. — С. 24-25, 29.
  • Лібера І. «Ім'я овіяне легендою»/ Комсомольська зірка/1970, 14 листопада

Посилання[ред. | ред. код]