Кортенова сталь

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Скульптура з кортенової сталі в Нідерландах
Скульптура "Por amor al arte", Роберт Індіана, Валенсія, 2007 рік

Кортенова сталь (англ. COR-TEN steel, часто також corten steel) — легована сталь, що стійка до атмосферної корозії. Це група сталевих сплавів, що були розроблені для використання у важкій промисловості, суднобудуванні як конструкційний матеріал. Також використовуються як декоративний матеріал при створенні будівель, скульптурних композицій, тощо.

Особливістю таких сплавів є те, що сталь після певного часу (до кількох років) перебування на відкритому просторі піддається початковому окисленню, після чого набуває мідного кольору та більше не страждає від негативного впливу навколишнього середовища. На поверхні сталі формується захисний шар, який і убезпечує її надалі від впливу атмосферної корозії. Така сталь не потребує фарбування чи іншого обслуговування.

COR-TEN — зареєстрована торгова марка United States Steel Corporation. Назва COR-TEN є похідною від двох основних відмінних властивостей цього типу сталі: corrosion resistance (корозійна стійкість) та tensile strength (міцність на розрив).

Початково розроблена сталь COR-TEN отримала найменування A 242 («COR-TEN A») від ASTM International. Найменування більш нових сплавів від ASTM — A 588 (COR-TEN B) та A 606 для тонких листів.

Традиційно кортенова сталь використовується не лише у промислових цілях, але й в будівництві. З такої сталі споруджують будівлі, а також використовуються її для реконструкції історичних споруд. Також з неї роблять витвори сучасного мистецтва — скульптурні композиції, пам'ятники, містки та інші малі архітектурні форми.

Див. також[ред. | ред. код]