Кортенова сталь

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Скульптура з кортенової сталі в Нідерландах

Кортенова сталь (англ. COR-TEN steel, часто також corten steel) — легована сталь, що, за певних умов, стійка до атмосферної корозії. Це група сталевих сплавів, що були розроблені для використання у важкій промисловості, суднобудуванні як конструкційний матеріал. Також використовуються як декоративний матеріал при створенні будівель, скульптурних композицій, тощо.

Особливістю таких сплавів є те, що сталь після певного часу (до кількох років) перебування на відкритому просторі піддається початковому окисленню, після чого набуває мідного кольору та більше не страждає від негативного впливу навколишнього середовища. На поверхні сталі формується захисний шар, який і убезпечує її надалі від впливу атмосферної корозії. Така сталь не потребує фарбування чи іншого обслуговування.

Стіни арени Omni Coliseum проіржавіли до дірок лише за 25 років експлуатації через несприятливий для кортенової сталі клімат Атланти

COR-TEN — зареєстрована торгова марка United States Steel Corporation. Назва COR-TEN є похідною від двох основних відмінних властивостей цього типу сталі: corrosion resistance (корозійна стійкість) та tensile strength (міцність на розрив).

Початково розроблена сталь COR-TEN отримала найменування A242 («COR-TEN A») від ASTM International. Найменування новіших сплавів від ASTM — A588 (COR-TEN B) та A606 для тонких листів.

Традиційно кортенова сталь використовується не лише у промислових цілях, але й в будівництві. З такої сталі споруджують будівлі, а також використовуються її для реконструкції історичних споруд. Також з неї роблять витвори сучасного мистецтва — скульптурні композиції, пам'ятники, містки та інші малі архітектурні форми.

При використанні у будівництві в несприятливих кліматичних умовах, корозія може продовжуватися нескінченно. Це призвело до передчасного старіння таких архітектурних об'єктів як арена Omni Coliseum в Атланті, яку замінили лише через 25 років після будівництва, та стадіону Aloha Stadium неподалік Гонолулу, який потребує дорогого ремонту.

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]