Коханці (Блудний син із повією)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Коханці
Pierre Louis Goudreaux An Amorous Couple.jpg
Творець: П'єр Луї Гудро
Висота: 66,5 см
Ширина: 81 см
Зберігається:
Музей: Національний музей мистецтв імені Богдана та Варвари Ханенків

Коха́нціЗако́хані», «Зако́ханий по́гляд» або «Блу́дний син із пові́єю») — картина, створена французьким художником П'єром Луї Гудро. 1943 року нацисти викрали її з Музею Ханенків і вивезли з Києва. Твір повернули лише 2020 року.

Опис[ред. | ред. код]

Картину написав французький художник XVIII сторіччя П'єр Луї Гудро (1694—1731). На полотні зображені закохані чоловік і жінка.

Історична довідка[ред. | ред. код]

1906 року український колекціонер Василь Щавинський (1868—1924) купив картину у Санкт-Петербурзі.

1914 року представив її на виставці «Мистецтво союзних народів», організовану на честь поранених вояків Першої світової війни[1].

За заповітом Василя Щавинського, 1925 року картину разом з усією колекцією передали до Музею Ханенків. Спочатку її атрибутували як «Портрет родини» («Сімейний портрет») Фраґонара. 1927 року заступник директора музею професор Сергій Гіляров висловив сумніви щодо авторства твору й звернувся за допомогою до професора Валентина Міллера, хранителя французького живопису Ермітажу. Вчений встановив справжнього автора картини. З огляду на високу художню цінність картини Міллер запропонував обміняти її на будь-який інший зразок одного з європейських майстрів тієї доби: Робера Юбера, Жана-Батіста Греза, Філіпса Воувермана. Професор Гіляров відмовився. Картину виставили на центральному місці у залі французького малярства[2].

Напередодні Другої світової війни картина, імовірно, вже перебувала у запаснику музею. Її не евакуювали 1941 року. У 1941—1942 роках вищі чини окупаційної влади не обрали твір для прикрашання своїх осель у Києві. Про це свідчить відсутність «розписки про позичання» (нім. Empfangsbescheinigung). Так само картини немає в описі музейної колекції, вивезеної командою Вінтера до Німеччини. Картину викрали уже під час бойових дій 1943 року[3].

Повернення в Україну[ред. | ред. код]

Після війни картина з'явилась на антикварному ринку. Спочатку її придбали для приватної колекції в Лондоні. 1953 року вона опинилась у приватній колекції у Массачусетсі у США. 2013 року арт-дилер, власник Spanierman Gallery у Нью-Йорку виставив полотно на продаж на аукціоні Дойл. Картину оцінили у понад 5000 доларів[4]. На цьому ж аукціоні раніше виявили дві інші вивезені під час війни картини: «Аркадський краєвид» Корнеліса ван Пуленбурга і «Портрет родини ван дер Меєр, посла Нідерландів в Італії» Ісаака Палінга[en]. На вимогу Музею Ханенків юридична фірма «Art Loss Register», яка здійснює перевірку законності творів на європейському антикварному ринку, зупинила продаж картини[3]. 2019 року уряд США заявив про готовність повернути картину[5]. 19 лютого 2020 року в Нью-Йорку відбулась церемонія передачі Україні картини П'єра Луї Гудро. У заходах взяли участь міністр закордонних справ України Вадим Пристайко і заступник старшого спеціального агента управління ФБР у Нью-Йорку Вільям Ґейл[6].

У березні 2020 року картину повернули до Києва. Однак її презентацію, заплановану на 17 березня, скасували через карантинні заходи для стримання поширення коронавірусної хвороби[7].

Зрештою, презентація поверненої картини у рамках виставки «Дар Василя Щавинського» відбулась 14 липня 2020 року[8][9].

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]