Куюрчак

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Куюрчак
Помер1395
Посадахан
РідЧингізиди
БатькоУрус-хан
ДітиБарак-хан

Куюрчак (Койрічак, Кайриджак, Коїршик) (д/н — 1396) — хан Золотої і Білої Орд в 13951396 роках.

Життєпис

[ред. | ред. код]

Походив з династії Чингізидів, гілки Ордаїдів. Син Урус-хана. Вперше раз згадується у 1377 році під час боротьби його брата Токтакії проти хана Тохтамиша. Тоді Куюрчак носив титул оглана (царевича). Ймовірно після 1378 року втік до Самарканду, де невдовзі увійшов до почту чагатайського аміра Тимура.

1395 року брав участь у військовій кампанії Тимура проти Тохтамиша, зокрема у битві на річці Терек. За цим з загоном зайняв столицю Золотої Орди. Водночас внаслідок дій Тимура більшість міст та улусів було сплюндровано. Едигей, що мав вплив у Білій Орді, номінально визнав зверхність Куюрчака. Ситуація змінилася після повернення Тимура до Персії.

На той час Куюрчак ще не зміг повністю опанувати державою. Невдовзі зістикнувся з протистоянням небіжа Тимур-Кутлука, якого підтримав Едигей. Також знову виступив в західних улусах Тохтамиш. Десь напочатку 1396 року Куюрчак зазнав поразки й загинув.

Джерела

[ред. | ред. код]
  • Howorth, Henry Hoyle. History of the Mongols, from the 9th to the 19th Century. Part II, division I. The so-called tartars of Russia and Central Asia. Londres: Longmans, Green and Co, 1880.